Ana Sayfa Gündem, Yurt 3 Aralık 2022

Reuters: Esad, Erdoğanla görüşmeyi reddetti

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Suriye ile diplomatik ilişkilere dair “Bu malum bazı çevreleri rahatsız ediyor. Bundan sonraki süreçte nasıl Mısır ile bu iş yoluna girdiyse aynı şekilde Suriye ile de bu iş yoluna girebilir. Siyasette küslük olmaz” demişti.

Reuters’ın 3 farklı kaynağa dayandırdığı haberine göre, Rusya’nın Türkiye ve Suriye arasında görüşme yapılması için yürüttüğü çalışma Şam’da kabul görmedi.

Reuters’ın görüştüğü iki kaynak Esad‘ın Türkiye’de yapılacak seçim öncesi Erdoğan‘ın elini güçlendirmemek adına görüşmeyi kabul etmediğini iddia etti. Aynı kaynaklar olası görüşmede Türkiye’de 3,6 milyon Suriyelinin geri dönüşünün ele alınmasının Erdoğan’a seçimde olumlu yansıyacağını kaydetti.

Görüşme teklifi ile ilgili bilgisi olan üçüncü kaynak ise Şam’ın somut bir öneri olmadığı sürece görüşmeyi yararsız gördüğünü ve Türk güçlerinin ülke topraklarından tamamen çekilmesini istediklerini ifade etti.

‘Esad seçim öncesi Erdoğan’a bir hediye vermek ister mi?’

Gazeteci Fehim Taştekin, El Ahbar Gazetesi bir haber geçti bu habere göre; Esad pençe-Kılıç harekatından önce gazeteci ve akademisyenlerle hasbıhal ederken Türkiye koşulları yerine getirebileceğini gösterdi diyor. Bu çok yumuşak bir yaklaşım ancak daha sonra Suriye Devlet Başkanlığı Medya Ofisi bu haberi yalanladı. Toplantının olduğunu ama bunların konuşulmadığını söyledi. Türkiye bu koşulları nasıl yerine getirecek bunu bilmiyoruz.

Meselenin bir de siyasi boyutu var. O da şu; temelde Suriye tarafı Erdoğan’ın seçim öncesi bir manevra alanı açmak istediğini düşünüyor. Ve Suriye Erdoğan’ın bu konuda samimiyetine güvenmiyor. Somut bir adım atması gerektiğini söylüyor. Esad Suriye’nin bu hale gelmesinden önemli ölçüde Erdoğan’ı sorumlu tutuyor. Esad seçim öncesi Erdoğan’a bir hediye vermek ister mi? Yani Erdoğan’ın elini rahatlatacak bir şey yapmak ister mi?

Ne olmuştu?

Erdoğan, Katar’da Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah es-Sisi ile tokalaşmış ve bu görüşme dünya basınında yankılanmıştı. Erdoğan bu tepkilere ilişkin açıklamasında Sisi ile 45 dakika da görüştüğünü açıklamıştı. Erdoğan “Son dönemde, bir 9 yıllık süreç içerisinde bir sıkıntı yaşadık. O akşam özellikle de Katar Emiri’nin araya girişiyle bu adımı attık. O sıkıntıyı aştıktan sonra da bir yarım saat 45 dakika kadar biz Sayın Sisi ile dar kapsamlı bir görüşme yaptık. ‘Şimdi alt düzeyde bakanlarımız gidiş gelişleri başlatsınlar, ondan sonra da biz görüşmelerimizi genişletelim, geliştirelim, tüm derdimiz, sizlerle Türkiye arasındaki bu kırgınlığı, dargınlığı gidermek. Akdeniz’de Türkiye-Mısır arasında böyle bir sıkıntı yaşanmaması gerekir’ dedik” ifadelerini kullanmıştı.

Erdoğan Sisi ile görüşmesinin ardından Suriye ile ilgili de ‘görüşülebilir’ mesajları vermişti.

Etiketler: