Ana Sayfa Gündem 29 Kasım 2022

İmamoğlu: Terörün sorumlusu saksılar ve banklar değil

“Beyoğlu Mekansal Strateji Planı” tanıtımında konuşan İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, “İstiklal Caddesi dayanıklıdır, güçlüdür. İstiklal Caddesi barışın merkezidir. Çatışmanın merkezi asla değildir, olamaz. Teröre karşı hep birlikte mücadele etmek zorundayız. Tabii ki bu işin sorumlusu saksılar ve banklar değildir. Onu da ifade edelim” dedi.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstiklal Caddesi’nde bulunan Ortaoyuncular Tiyatrosu’nda Beyoğlu ilçesinin şehir planlama ve sosyokültürel geleceğine yönelik olarak hazırlanan “Beyoğlu Mekansal Strateji Planı” tanıtım törenine katıldı.

Törende konuşan Ekrem İmamoğlu, “Adım adım çok güzel işler yapıyoruz, başta İstiklal Caddesi ile ilgili. Galataport ve çevresi Haliçport ve çevresiyle ilgili geçmişten bugüne düşünülmemiş, ihmal edilmiş birçok alana farklı dokunuşlarla gerçekten geleceği teminat altına alacak ve bugünkü tahribatları ortadan kaldıracak adımları da atıyoruz” dedi.

‘Teröre hep birlikte karşı durmalıyız’

Geçtiğimiz haftalarda İstiklal Caddesi’nde meydana gelen terör saldırısına da değinen İmamoğlu, “İstiklal Caddesi dayanıklıdır, güçlüdür. İstiklal Caddesi barışın merkezidir. Çatışmanın merkezi asla değildir, olamaz. Bunu hep beraber sağlamalıyız. Bu görüntüyü, kuşatılmışlığı ortadan kaldırmalıyız” ifadelerini kullandı.

“İstiklal Caddesi’nin, Beyoğlu’nun, bu tür alanların gerçek güvenliğini sağlayacak olan 16 milyon insandır” diyen İmamoğlu, “Bu bakış açısıyla da Beyoğlu’nu ve İstiklal’i değiştirmeliyiz. Elbette talihsiz bir an yaşadık. Terör saldırısıyla 6 insanımızı kaybettik. Teröre karşı hep birlikte mücadele etmek zorundayız terör sadece İstanbul’da İstiklal Caddesi’nde değil, dünyanın birçok ülkesinde, Avrupa’nın göbeğinde, Amerika’da, Asya’da, Uzak Doğu’da ne yazık ki Afrika’da ve her yerde, her şehirde, en önemli kentlerde, dünyanın en önemli merkezlerinde yaşanabiliyor, çok acı trajediler yaşanabiliyor. Bunlara topyekun hep birlikte karşı durmalı ve mücadele vermeliyiz” diyerek teröre karşı mücadelenin altını çizdi.