Ana Sayfa Gündem 27 Eylül 2022

ÇANKAYA BELEDİYESİ’NİN ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNE ÜCRETSİZ AKŞAM YEMEĞİ HİZMETİ DEVAM EDİYOR: “OKULUN YEMEKHANESİ ÖĞRENCİ BÜTÇESİNE YETMİYOR”

MELİS YILDIRIM

Çankaya Belediyesi, Kasım 2021’de başlattığı üniversite öğrencilerine yönelik ücretsiz akşam yemeği hizmetini sürdürüyor. Bu hizmetten yararlanan Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4. Sınıf öğrencisi Beste, kitapların yalnızca bir bölümünün 600 lira tuttuğunu belirterek, “Dolayısıyla benim dışarıda yiyecek bir bütçem yok maalesef” dedi. Ankara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı 2. Sınıf öğrencisi Muhammet Ali Polat, “Başka şehirde olduğum ve giderlerim de çok olduğu için bu uygulama gerçekten çok iyi oldu” dedi. Medipol Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 2. Sınıf öğrencisi Abdülselam Mahmut ise “Okulun yemekhanesi fena değil ama bir öğrencinin bütçesine yetmiyor” diye konuştu.

Çankaya Belediyesi, yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla birlikte Ankara’ya gelen üniversite öğrencilerinin yemekhane fiyatlarındaki artış nedeniyle yaşadıkları sıkıntıyı ücretsiz yemek uygulamasıyla çözmeye çalışıyor.

Belediye yetkililerinin verdiği bilgiye göre; geçen yıldan bu yana Çankaya Belediyesi ve Yüzüncü Yıl Çankaya Evi’nde belediyenin hizmetinden yararlanan öğrenci sayısı 400 bini geçti. Üniversite öğrencilerine yönelik ücretsiz akşam yemeği yaz döneminde de devam etti. Hafta içi her gün saat 17:30-18:30 arasında açık olan Belediye yemekhanesinde öğrenciler, öğrenci kimlik kartlarını göstererek ücretsiz olarak yemek yiyebiliyor. Çankaya Belediyesi’ne sadece dün bin 200’ü aşkın öğrencinin akşam yemeği için geldiği belirtildi.

“YURT ÜCRETİ DEĞİŞMEDİ AMA HİZMETTE DÜŞÜŞ VAR”

ANKA Haber Ajansı’na konuşan Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hemşirelik Bölümü 3. Sınıf f öğrencisi Gülce, Ankara’da KYK yurdunda kaldığını belirtti. Okulunda sadece öğlen yemeği çıktığını belirten Gülce, geçen yıl 2,5 lira olan yemek fiyatının bu sene 4,5 liraya çıktığını söyledi. Gülce, şöyle konuştu:

“Ben geçen seneden beri her akşam buraya geliyorum. Çünkü yurdumun yemeklerini asla beğenmiyorum. Orada yemeyip burada yemeyi tercih ediyorum. Hem lezzetsiz hem de aşırı soğuk oluyor. Defalarca şikâyet etmemize rağmen aynı olduğu için buraya gelmeyi tercih ediyorum.”

Geçene seneden bu yana yurt ücretinin değişmediğini belirten Gülce, “Hizmette düşüş yaşanıyor şu an. Kahvaltıda çok az veriyorlar. Aç kalıyoruz. Ekmek, peynir, zeytin ve çay veriliyor” dedi. Kaldığı odada herhangi bir kısıtlamaya gidilmediğine de değinen Gülce, 6 kişilik odada kaldığını söyledi.

“YEMEKLERİN LEZZETİ BENCE ÇOK İYİYDİ”

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Grafik Tasarım bölümü 1. sınıf öğrencisi Rabia, Ankara’ya yeni geldiğini ve KYK yurdunda kaldığını belirterek, “Ankara’ya da ilk defa geliyorum, burada da ilk defa yedim. Burayı arkadaşım bana önerdi. ‘Yemekleri güzel oluyor’ dedi. Bayağı övdü hatta, beklentimi yükseltti. Yemeklerin lezzeti bence çok iyiydi” dedi.

“UZUN SÜREDİR DIŞARIDA YİYEMİYORUM”

Hacı Bayram Veli Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4. sınıf öğrencisi Beste ise uzun süredir Çankaya Belediyesi’ne akşam yemeği için geldiğini kaydederek, “Eskiden ucuz diye addedip, 20-30 liraya yediğimiz şeyleri şu an en az 50 liraya yiyoruz. Güzel bir şeyler yemek istersek o 50 lira, oluyor 100 lira. O yüzden dışarıda yemek pek mümkün değil yani. Uzun bir süredir dışarıda yiyemiyorum” diye konuştu.

Kitaplarını alıp yemeğe geldiğini söyleyen Beste, beş tane kitaba 600 lira ödediğine dikkat çekerek, “Dolayısıyla benim dışarıda yiyecek bir bütçem yok maalesef” ifadelerini kullandı.

Ankara’da yaşayan ve Gazi Üniversitesi Uluslararası Ticaret bölümü son sınıf öğrencisi olan Bedirhan, okulundaki yemekhanede öğlen saat 2’ye kadar yemek yiyebildiğini, bu yüzden akşam yemeği için Çankaya Belediyesi’ne geldiğini söyledi.

“ÖZEL YURTTA AKŞAM YEMEĞİ 15 LİRAYA. AMA ÇOK KÜÇÜK PORSİYONLAR VERİYORLAR”

Ankara Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü 2. Sınıf öğrencisi Muhammet Ali Polat, Çankaya Belediyesi’ne teşekkür ederek “Başka şehirde olduğum için dolayısıyla giderlerim de çok olduğu için bu uygulama gerçekten çok iyi oldu. Belediye Başkanı çok sağ olsun, bize çok yardımı, katkısı oldu” dedi.

KYK yurdu çıkmadığı için özel yurtta kaldığını söyleyen Polat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Özel yurtta hafta içi sadece açık büfe kahvaltı veriyorlar. Başka bir şey de yok. Ama pek de insanı doyuracak türden değil. Akşam yemeği ücreti de zannedersem 25 liraydı. Ama 25 liraya çok küçük porsiyonlar veriyorlar.”

“OKULUN YEMEKHANESİ BİR ÖĞRENCİNİN BÜTÇESİNE YETMİYOR”

Bir yıldır Belediye’nin hizmetinden faydalandığını belirten Ankara Medipol Üniversitesi Eczacılık bölümü 2. Sınıf öğrencisi Abdülselam Mahmut ise “Okulun yemekhanesi fena değil ama bir öğrencinin bütçesine yetmiyor. O yüzden ben burayı tercih ediyorum. Okulda öğlen yemeği en son 30 liraydı ama şu anda değişti. Özel üniversite olduğu için öyle oluyor” diye konuştu. Mahmut, “Her öğrencinin olduğu gibi, biz de geçim sıkıntısı yaşıyoruz. Yaşamaya çalışıyoruz” diye konuştu.