Ana Sayfa Yurt 16 Eylül 2022

MALATYA TURGUT ÖZAL TIP MERKEZİ’NDE BİR İLK: AKCİĞER AMELİYATI CANLI OLARAK YAYINLANDI

Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Göğüs Cerrahisi Kliniği, Torasik Akademi Eğitim Platformu’nun yaptığı çalışma kapsamında, ilk kez İstanbul dışında canlı bağlantılı akciğer ameliyatı yaptı. 44 yaşındaki hastaya yapılan operasyon, 4 ülkeden yaklaşık 100 cerrah tarafından canlı olarak izlendi.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi Göğüs Cerrahisi Kliniği’nde bir ilk yaşandı. Anadolu’da ilk kez Malatya’da, canlı bağlantılı akciğer ameliyatı yapıldı. Ameliyat, Türkiye’nin yanı sıra 4 ülkede 100 cerrah tarafından canlı olarak izlendi.

“100 KATILIMCI İZLEDİ”

Yapılan canlı operasyonla ilgili bilgi veren Turgut Özal Tıp Merkezi Göğüs Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Hakkı Ulutaş, “İnönü Üniversitesi Turgut Özal Tıp Merkezi’nde yine bir ilk yaşandı. Türkiye’de ilk kez İstanbul dışında canlı torasik cerrahi Malatya’da yapıldı. Göğüs cerrahisi, özellikle kanser ve diğer endoskopik cerrahilerde referans bir merkez haline geldik. Bölgede sıklıkla etkin bir şekilde yapılıyor, deneyimimiz çok iyi ve ekip olarak kendimize güveniyoruz” dedi.

Ulutaş, operasyonla ilgili şu bilgileri verdi:

“44 yaşında erkek hastada çocukluktan buyana tekrarlayan enfeksiyonlar var; öksürük, balgam ve kan gelme. Ağızdan kan gelme ve kan tükürme hayati tehlike arz eder. Eskiden açık cerrahide bile zor yapılan, kapalı ve tek delikten dediğimiz yöntemle cerrahiyi canlı olarak gerçekleştirdik. 100 katılımcı bu operasyonu canlı olarak izledi. 2 bin kapalı ameliyat yaptık. Bu ameliyattan da 500’ün üzerinde gerçekleştirdik. Canlı olarak ise ilk defa yaptık.”

“YURT DIŞINDAN CERRAHLAR CANLI İZLEDİ”

İstanbul Yedikule Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği’nden Prof. Dr. Muzaffer Metin ise şunları söyledi:

“Turgut Özal Tıp Merkezi Türkiye’de gurur kaynağı bir hastane, genel cerrahi ve transplantasyonda Türkiye’nin bir numarası. Türkiye, tıpta Avrupa’da çok ileri bir düzeyde yer alıyor. Bizim tek rakibimiz Çin ve Amerika. Yabancı hasta kabulünü görüyorsunuz, havaalanları yabancı hastalarla dolup taşıyor. Hem hekim hem hastane kalitesi hem de Avrupa ve Amerika’ya göre ucuz olması sebebiyle çok tercih edilen bir ülke konumuna geldik. Yedikule olarak, akciğer kanser cerrahisi ön planda olmak üzere akciğer cerrahisiyle ilgileniyoruz. Bize yurt içi ve yurt dışından hastalar geliyor ama Malatya’dan gelmiyor, çünkü burada çok sağlam bir ekip var. Endoskopik cerrahi Türkiye’de çok değerli hekim arkadaşlarımız tarafından yapılıyor ama biz bu konuda bir eğitim protokolü oluşturduk. Yedikule dışında önce İstanbul’da her ay yapmaya karar verdik. Sonra Anadolu’ya açılmaya karar verdik. Buradaki ameliyatların nasıl yapıldığını herkes görsün istedik. İlk olarak Malatya’ya geldik. Vakaya çok güzel bir operasyon gerçekleştirdiler. Zor bir vakaydı ama sabırla gayet güzel bir ameliyat oldu. 100’le sınırlıydı ama zoom açtık, daha fazla katılımcı oldu. Almanya, Mısır, Dubai ve Porto Riko’da göğüs cerrahları bu operasyonu canlı olarak izledi.”

“DENEYİMLİ HOCALARDAN EĞİTİM ALINIYOR”

İstanbul Yedikule Eğitim ve Araştırma Hastanesi Göğüs Cerrahisi Kliniği’nden Doç. Dr. Celal Buğra Sezen de “Türkiye, cerrahi konusunda çok deneyimli bir ülke. Bunu standardının üzerine çıkarmanın tek yolu, bu konuda en deneyimli hocalardan eğitim almaktır. Ülkedeki koşullar nedeniyle hekim arkadaşların her ülkeye ve her yere gitme şansları yok. Bizde Torasik Akademi Eğitim Platformu’nu oluşturarak Türkiye genelinde bu eğitimleri yapmayı planladık” diye konuştu.