Ana Sayfa Gündem 17 Ağustos 2022

Karakılçık buğdayının hasadını Komünist Başkan Maçoğlu yaptı

Tunceli Belediyesi ve Ovacık Doğal Kooperatifi’nin girişimiyle yerli buğday tohumlarının yaygınlaştırılması amacıyla ekimi yapılan yüzyıllık karakılçık buğdayının ilk hasadı Mazgirt’te yapıldı. Hasada katılan Komünist Başkan Fatih Mehmet Maçoğlu, Karakılçık buğdayının yaygınlaştırılması için destek vermeye devam edeceklerini söyledi.

Sonbaharda ekimi yapılan karakılçık buğdayının ilk hasadı Mazgirt ilçesine bağlı Ataçınar köyünde yapıldı. Karakılçık buğdayının hasadına katılan Tunceli’nin TKP’li belediye Başkan Fatih Mehmet Maçoğlu, amaçlarının bu tohumları çoğaltmak olduğunu söyledi.

Karakılçık buğdayının ezelden beri bu topraklarda ekimi yapılan bir buğday türü olduğunu söyleyen Maçoğlu, ancak daha çok para kazanma hırsıyla genetiği oynanmış tohumların ekildiğini söyledi.

Şu anda 3 bölgede ekim yapıldığını belirten Maçoğlu, “Birçok çiftçimiz çok iyi bir hasat elde etti ve tohumlarımız bu yıl çoğalmaya başladı önümüzdeki sonbahar aylarında yeni ekim alanları belirleyeceğiz ve ekimleri ara vermeden yapacağız” dedi.

macoglu.jpeg

Maçoğlu, genetiği değiştirilmiş (GDO) tarım ürünlerinin son derece sağlıksız olduğunu bu nedenle yerli ve sağlıklı buğday tohumlarının ekimini destekleyeceklerini belirterek şöyle devam etti:

“Dünyada her geçen gün yeni sağlık sorunları ortaya çıkıyor özellikle genetiği değiştirilen ürünler insanlara çok büyük zararlar veriyor. Bizim amacımız genetiği değiştirilmemiş buğdayları ekerek yöre halkının en azından sağlıklı ekmek tüketimini sağlamak. Biz belediye olarak Ovacık Doğal Kooperatifi ile birlikte köylümüze ‘topraklarınızı ekin, biz de sizlere tohum desteği verilim’ diyoruz Bu yöntem ile il geneli ve bölge illerinde yerli tohum ekimini teşvik ediyoruz. Belediye olarak yerli tohum eken köylülerimize çiftçilerimize her türlü desteği vereceğiz”

tunceli.jpeg

Rusya’nın Ukrayna işgali sonrası bütün dünyanın tahıl sıkıntısı yaşamaya başladığını söyleyen Maçoğlu, “Ülkemiz yanlış üretim politikaları sürdürmese bu sıkıntıyı hiç yaşamamış olacaktı” dedi.

81 ilin tamamında tahıl üretimi için yeterli toprak olduğunu söyleyen Maçoğlu, “Türkiye tarım üretimi yapsa dünyanın en zengin tahıl üreticisi ülkesi olur ama Türkiye bunu beceremediği için ithal yolla tahıl alarak ülkeye sağlıksız tahıl ürünlerinin girmesi sağlanıyor” dedi.