Ana Sayfa Yurt 29 Mart 2022

LÜLEBURGAZ BELEDİYESİ, AVRUPA HAREKETLİLİK HAFTASI’NDA FİNALE KALAN İLK TÜRK BELEDİYE OLDU

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi tarafından verilen Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planlaması Ödülleri’nde Lüleburgaz Belediyesi, Türkiye’den finalist olan ilk belediye olarak büyük başarı elde etti. Almanya’dan Kassel Belediyesi’nin ödülü kazandığı finalle ilgili konuşan Başkan Gerenli, “Brüksel’de çağdaş Cumhuriyet kentimizin aydınlık insanlarını ve ülkemizi temsil etmekten büyük bir gurur duyduk, finalist olmanın mutluluğunu yaşadık” dedi.

Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi tarafından belirlenen “Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planlaması” ödülü, Brüksel’de düzenlenen bir törenle açıklandı. 3 binden fazla belediyenin katıldığı Avrupa Hareketlilik Haftası (AHH) kapsamında düzenlenen yarışmada Almanya’dan Kassel Belediyesi ödülü kazandı. Lüleburgaz Belediyesi ise tarihinde ilk kez finalist olma başarısını gösteren ilk Türk belediyesi oldu.

53 ÜLKE 3 BİN BELEDİYE ARASINDAN SEÇİLDİ

Lüleburgaz Belediyesi, Avrupa Hareketlilik Haftası kapsamında verilen “Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Planlaması Ödülü’nde” 53 ülkeden 3 bin 100 belediye arasından finale kalarak bir ilki başarmış oldu.

Lüleburgaz Belediyesi 2002’den beri düzenlenen AHH kapsamında finale kalma başarısını gösteren Türkiye’den ilk belediye olmasının yanı sıra kentin tanıtımında da önemli bir rol oynadı. Brüksel’de gerçekleştirilen sunumlarda Lüleburgaz, Avrupalı katılımcılar tarafından büyük bir ilgiyle izlendi. Kentin tanıtımında büyük bir etkisi olan AHH ile birlikte ilerleyen süreçte AB ile ikili ilişkiler ve iş birliklerinin artması bekleniyor.

“ÜLKEMİZİ TEMSİL ETMEKTEN GURURLUYUZ”

Lüleburgaz’ın finalist kalarak ödülü kıl payı kaçırmasını değerlendiren Lüleburgaz Belediye Başkanı Murat Gerenli, “AHH ödülleri kapsamında 2021 yılı Sürdürülebilir Kentsel Hareketlilik Projeleri’nden en iyilerinin yarıştığı büyük finalde birincilik ödülünü bu kez alamadık. Fakat buğu Brüksel’de çağdaş Cumhuriyet kentimizin aydınlık insanlarını ve ülkemizi temsil etmekten büyük bir gurur duyduk, finalist olmanın mutluluğunu yaşadık. En başta Lüleburgaz halkı ve çalışma arkadaşlarım olmak üzere bizlere bu gururu ve mutluluğu yaşatan, emek veren, katkı sunan herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.