Ana Sayfa Gündem 29 Mart 2022

İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ, BUCA METROSU’NUN İHALE KARARI İÇİN DANIŞTAY’A TEMYİZ BAŞVURUSUNDA BULUNDU

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir 4. İdare Mahkemesi’nin Buca Metrosu’nun yapım ihalesiyle ilgili iptal kararı için bugün Danıştay’a temyiz başvurusunda bulundu.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir 4. İdare Mahkemesi tarafından verilen Buca Metrosu’nun yapım ihalesine ilişkin kararı temyize taşıdı. Büyükşehir Belediyesi bugün kararla ilgili Danıştay’a başvuruda bulundu. Başvuru Danıştay 13. Dairesi tarafından değerlendirilecek.

NE OLMUŞTU?

İhalede son aşamaya kalan Nurol A.Ş. ve Yapı Merkezi A.Ş. iş ortaklığı tekliflerinin değerlendirme dışı bırakılmasına karşı İzmir 4. İdare Mahkemesi’ne dava açmıştı. Mahkeme ihalenin karar sürecine yönelik işlemlerinin iptali yönünde hüküm vermişti.

EBRD KARARA İTİRAZI REDDETTİ

Nurol A.Ş. ve Yapı Merkezi A.Ş. iş ortaklığı ayrıca Buca Metrosu’nun yapım ihalesine ilişkin Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası’na da (EBRD) itirazda bulunmuş, EBRD ise itirazın reddine karar verildiğini açıklamıştı. İzmir Büyükşehir Belediyesi EBRD’nin temyize tabi olmayan bu nihai kararını, ihale komisyonunun Buca Metrosu kararının onayı olarak değerlendirmişti.

İHALEYİ GÜLERMAK A.Ş. KAZANMIŞTI

İzmir Büyükşehir Belediyesi kent tarihinin en büyük yatırımı Buca Metrosu için “İzmir Hafif Raylı Sistemi 5. Aşama Üçyol – Buca Arası Yapım İşi” ihalesi açmıştı. Uluslararası ihalede 13 firma ön yeterlilik alabilmiş ve bunlardan 8’i ihaleyi alabilmek için yarışmıştı. Değerlendirme sonucunda ihale Gülermak A.Ş.’ye verilmişti. İzmir tarihinin en büyük yatırımı olarak nitelendirilen Buca Metrosu’nun temel atma töreni 14 Şubat’ta yapılmıştı.