Ana Sayfa Gündem 29 Mart 2022

HDP’Lİ GERGERLİOĞLU, CEZAEVİNDEKİ ANNENİN KIZININ SÖYLEDİKLERİNİ AKTARDI: “ANNE BEN SENİN GERÇEK YÜZÜNÜ UNUTTUM”

TAMER ARDA ERŞİN

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, hükümlü Ç.Ç.’nin iki çocuğu ve ailesinin Sivas Cezaevi’ne 15 saat uzaklıkta yaşadığını söylediğini, 22 ay sonra görebildiği küçük kızının kendisine “Anne ben senin gerçek yüzünü unuttum” dediğini aktardı. Gergerlioğlu, “Şu anda Türkiye cezaevlerinde çok büyük hüzünler yaşanıyor” dedi.

Sivas Cezaevi’nde hükümlü Ç.Ç., HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na mektup yazdı. Gergerlioğlu, Ç.Ç.’nin mektuplarında, cezaevine 15 saat uzaklıkta yaşayan ailesine yakın bir cezaevine nakil talebinin karşılanmadığını anlattığını belirtti. Gergerlioğlu, Ç.Ç.’nin bu nedenle 7 ve 10 yaşlarındaki iki çocuğu ile görüşemediğini söyledi. Gergerlioğlu, Ç.Ç.’nin mektuplarında yazdıklarını şöyle aktardı:

“Nakil taleplerinde bulunmuş, Sivas’tan Nazilli’ye nakledin diye. Fakat bu kabul edilmemiş. İki çocuğunun yanına gelmesi çok zor oluyor. Yol bedeli 5 bin lirayı buluyormuş, gidip gelmenin. Aynı zamanda, pandemi döneminde, tam 22 ay boyunca iki kızını görememiş. Evlat hasreti çekmiş. Onun satırlarından okuyayım: ‘Ocak 2022’de 22 ay sonra evlatlarımı gördüm. Küçük kızım telefon ile konuşurken ‘Anne çok heyecanlıyım seni göreceğim için’ dedi. Sonra ‘Anne ben senin gerçek yüzünü unuttum’ dedi. ‘Yavrum ben sizi unutmamak için fotoğraflarınıza bakıyorum, sen de bak’ dediğimde, ‘Fotoğrafına bakıyorum ama gerçek yüzünü unuttum’ dedi.”

Aile gelemiyor. Pandemi yasakları bitmiş, maddi sıkıntı ön plana geçmiş. Ortada çok büyük bir sıkıntı var. Aileleri, mahpusların görmemeleri için çok zor durumda bırakıyorlar. Mahpusları ailelerinden uzak cezaevlerine özellikle veriyorlar. Batman’dakini Tekirdağ’a, Nazilli’deki Sivas’a veren bir anlayış var. Bilerek, isteyerek yapılıyor. Kesinlikle düzeltilmiyor. İstenirse düzeltilirdi. Açık görüşler çok kısa olduğu için insanlar maddi, manevi olarak gitmekte zorlanıyorlar. Bütün bunlar, çok büyük acıları gösteriyor. Şu anda Türkiye cezaevlerinde çok büyük hüzünler yaşanıyor.”