Ana Sayfa Gündem 29 Mart 2022

DIŞİŞLERİ BAKANI ÇAVUŞOĞLU: “MÜZAKERELERİN BAŞLAMASINDAN BU YANA EN ANLAMLI İLERLEME BUGÜN KAYDEDİLDİ”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ukrayna-Rusya müzakere heyetleri arasında İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda yapılan toplantıyla ilgili “Her aşamada taraflar arasında yakınlaşmanın arttığını bugün memnuniyetle görüyoruz. Müzakerelerin başlamasından bu yana en anlamlı ilerleme bugün kaydedildi” dedi.

Çavuşoğlu, Ukrayna-Rusya heyetleri arasında İstanbul Dolmabahçe Sarayı’nda 4.5 saat süren müzakerenin ardından basın açıklaması yaptı. Kalıcı bir siyasi çözümün gerekliliğine dikkat çeken Davutoğlu’nun, açıklaması şöyle:

“BU SÜRECE DESTEK VERMEKTEN BÜYÜK BİR MEMNUNİYET DUYUYORUZ”

“Lavrov ile Kuleba’yı Moskova ve Lviv’de ziyaret ettik. Bugün de her iki tarafın müzakere heyetlerini İstanbul’da bir araya getirdik. Toplantının açılışının Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılması, her iki ülkeye barışın sağlanmasına verdiğimiz önemin bir göstergesidir. Her aşamada taraflar arasında yakınlaşmanın arttığını bugün memnuniyetle görüyoruz ve bu sürece katkıda bulunmaktan, destek vermekten büyük bir memnuniyet duyuyoruz.

“MÜZAKERELERİN BAŞLAMASINDAN BU YANA EN ANLAMLI İLERLEME BUGÜN KAYDEDİLDİ”

Her zaman vurguladığımız gibi en öncelikli konu bir an önce ateşkesin sağlanması, kalıcı bir siyasi çözümün önünün açılmasıdır. Binlerce insanın ölmesine, milyonlarca insanın yerlerinden edinmesine yol açan bu savaş artık durmalıdır. Bugün burada gerçekleştirilen toplantıda bu konuda bir mesafe kat edildiğini görüyoruz. Az önce heyetlerinin açıklamalarını sizler de dinlediniz. Bazı konularda uzlaşı ve ortak anlayışa varıldı. Müzakerelerin başlamasından bu yana en anlamlı ilerleme bugün kaydedildi. Daha zor meselelerin üst seviyelerde ele alınacağını görüyoruz. Bundan sonraki süreçte her iki ülkenin Dışişleri bakanlarının bir araya gelerek ortak anlayışa son şeklinin vermeleri öngörülmektedir. Ardından her iki ülkenin cumhurbaşkanlarının bir araya gelmeleri gündemdedir.

Antalya’da olduğu gibi taraflarla bugün ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdik. Her iki tarafı bir an evvel ateşkes sağlanması konusunda teşvik ettik. Görüşmelerimizde diğer hususların yanı sıra insani yardım ve insani koridorların açılması konuları da ele aldık. Bugüne kadar 16 bin 500’den fazla vatandaşımızı Ukrayna’dan tahliye ettik ve gerek kendi vatandaşlarımız gerek üçüncü ülke vatandaşlarını tahliyesi için taraflar ile uluslararası kuruluşlar ile eş güdümlü çalışmamız sürüyor.

“BUGÜNKÜ GÖRÜŞME TÜRKİYE’YE DUYDUKLARI GÜVENİN BİR GÖSTERGESİDİR”

Bölgede mahsur kalan gemilerimizin çıkış ve seyri sefer konularını da gündeme getirdik. Bugünkü görüşmeler, önceki görüşmelerde olduğu gibi tarafların Türkiye’ye duydukları güvenin bir göstergesidir. Bize duyulan görevin ve sorumluluğumuzun bilincindeyiz. Akan kanın durdurulması, ateşkesin sağlanması ve kalıcı bir barışa ulaşılması için uluslararası toplumla eş güdüm halinde çabalarımızı sürdüreceğiz.”