Ana Sayfa Gündem 29 Mart 2022

BAKAN AKAR’DAN MAYIN AÇIKLAMASI: MAYIN AVLAMA GEMİLERİMİZ, DENİZ KARAKOL UÇAKLARIMIZ HEPSİ TEYAKKUZ HÂLİNDE

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, İstanbul Boğazı açıklarında tespit edilen mayınlara ilişkin, “Mayın avlama gemilerimiz, deniz karakol uçaklarımız hepsi teyakkuz hâlinde. Alınan her ihbar anında değerlendiriliyor ve gereği yapılıyor. Tespit edilen mayınlar emniyetli bir şekilde anında imha ediliyor” dedi. Akar, mayınların kaynağı hakkında ise “Ortada konuyla ilgili birbiriyle çelişen ifadeler var. Biz gerekli önlemlerimizi aldık, almaya devam ediyoruz” açıklamasını yaptı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

İstanbul Boğazı açıklarında tespit edilen mayınların imha edildiğinin anımsatılarak alınan tedbirlerin sorulması üzerine Akar, mayınla mücadelenin teknik bir konu olduğuna dikkat çekti.

Mayınla mücadelenin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin çalışmaları ve konsepti kapsamında yer aldığını vurgulayan Bakan Akar, “Mayın avlama gemilerimiz, deniz karakol uçaklarımız hepsi teyakkuz hâlinde. Alınan her ihbar anında değerlendiriliyor ve gereği yapılıyor. Tespit edilen mayınlar emniyetli bir şekilde anında imha ediliyor” diye konuştu.

Koptuğu ifade edilen mayınların sayısına yönelik soruya Bakan Akar, “Ortada konuyla ilgili birbiriyle çelişen ifadeler var. Biz gerekli önlemlerimizi aldık, almaya devam ediyoruz” yanıtını verdi.

Mayınların nereden geldiği ve kaynağına yönelik soru üzerine ise Bakan Akar, “Ukrayna’da döşenen mayınlar mı geldi yoksa başka mayınlar mı devreye girdi, bu konuda emin olmadan bir şey söylemek doğru olmaz. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

“HERKESİN GÖZÜ KULAĞI GÖRÜLEBİLECEK MAYINLARDA”

Tüm denizcilerin konuyla ilgili uyarıldığını, NOTMAR yayımlandığını aktaran Bakan Akar, şunları söyledi:

“Herkesin gözü kulağı görülebilecek olası mayınlarda. Tespitin hemen ardından anında müdahale ediyor. Müdahale için SAS timleri bölgeye ya denizden ya da helikopterle havadan intikal ediyorlar. Mayınlar yerinde veya emniyetli bölgeye çekilmek suretiyle anında imha ediliyor. Mayınla mücadele Türk Silahlı Kuvvetleri’nin hâkim olduğu, başarılı olduğu bir konudur. Çok şükür bu çalışmalarda son derece başarılı olduğumuz da herkes tarafından görüldü.”

Bakan Akar, “Mayınların tespiti konusunda Rusya ile bir iş birliği var mı?” sorusu üzerine ise “Hayır. Mayınlar bizim alanımızda tespit ediliyor, Rusya veya Ukrayna tarafında değil. Bu kapsamda Karadeniz’e kıyısı olan Romanya ve Bulgaristan ile iş birliğimiz var.  Rusya ile iş birliğimiz ayrı. Bizim ticari gemilerimizin gelişleri konusunda Ruslarla gerekli koordinasyonu yaptık” diye konuştu.

MSB: BATI KARADENİZ’DE MAYIN ARAMA FAALİYETİ KAPSAMINDA KEŞİF VE GÖZETLEME DEVAM EDİYOR

Konuya ilişkin Milli Savunma Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından da şu paylaşım yapıldı:

“Deniz Kuvvetlerimize bağlı yüzer ve uçar unsurlarımız, Batı Karadeniz’de (İstanbul Boğazı yaklaşma sularında) mayın arama faaliyeti kapsamında keşif ve gözetleme görevine devam ediyor.”