Ana Sayfa Gündem 27 Mart 2022

HKP’DEN ‘KAZIKLI’ ZAM PROTESTOSU: “HALKA KAZIK, YANDAŞA KIYAK”

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), doğal gaza, elektriğe, akaryakıta ve gıda ürünlerine yapılan zamları, üzerinde “Elektrik Zammı”, “Doğal Gaz Zammı”, “Akaryakıt Zammı”, “Ulaşım Zammı”, “Et Zammı”, “Ekmek Zammı”, “Gıda Zammı” yazan kazıklarla protesto etti.  HKP Genel Sekreter Yardımcısı ve Ankara İl Başkanı Sait Kıran, “Halka kazık, yandaşa kıyak. Tencerede aş değil dert pişiyor. AKP sebep, zamlar sonuçtur. Evlerde yangın, sarayda saltanat” dedi.

HKP, son dönemde doğal gaza, elektriğe, akaryakıta ve gıda ürünlerine yapılan zamları, bugün Ankara’daki Karanfil Sokak’ta, üzerinde “Elektrik Zammı”, “Doğal Gaz Zammı”, “Akaryakıt Zammı”, “Ulaşım Zammı”, “Et Zammı”, “Ekmek Zammı”, “Gıda Zammı” yazan kazıklarla protesto etti. HKP Genel Sekreter Yardımcısı ve Ankara İl Başkanı Sait Kıran, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Enflasyonu kontrol altına alıp fahiş fiyat artışlarının önüne geçeceğiz” açıklamasından bugüne kadar gelen zamları kısaca şöyle sıraladı:

“Ekmeğe yüzde 30, ilaca yüzde 37,5, ete yüzde 48, doğal gaza yüzde 50, pideye yüzde 66, elektriğe yüzde 127, benzine yüzde 166, motorine yüzde 235 zam geldi. Emekçi halkımızı önümüzdeki günlerde ise yeni zamlar bekliyor.”

Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun’un “Çok uzun kuyruklar oluşuyordu. Bu nedenle biz fiyatı artırdık” sözünü de anımsatan Kıran, şunları söyledi:

“Emekçi halkımızın bir nebze de olsa et ihtiyacını karşıladığı, satış noktalarının önünde uzun kuyruklar oluşturduğu Et ve Süt Kurumu, 21 Mart’ta kırmızı et fiyatlarına yüzde 48 zam yaptı. Yapılan zamların ardından bir kilo kıymanın kilosu 56 TL’den 83 TL’ye, bir kilo kuşbaşının fiyatı da 62,50 TL’den 92 TL’ye yükseltildi. Zaten evlere et kıt giriyordu, artık hiç et girmeyecek. Yaptıkları zam yetmezmiş gibi Et ve Süt Kurumu Genel Müdürü Osman Uzun, ‘Çok uzun kuyruklar oluşuyordu. Bu nedenle biz fiyatı artırdık’ açıklamasında bulunarak utanmadan halkımızla dalga geçiyor. Bu, AKP’giller ve avanesinde vicdan, merhamet, acıma kalmadığını gösteriyor.”

“TENCEREDE AŞ DEĞİL DERT PİŞİYOR”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bizim kuyruklarımız yokluk değil varlık kuyrukları” sözünü anımsatan Kıran, “AKP’giller’in reisinin açıklamasından bugüne halkımız, ucuz et, ucuz yağ, ucuz ekmek, ucuz bakliyat, ucuz şeker, benzin kuyruklarına mahkûm edilmiştir. Halkımızın tenceresinde aş değil dert pişiyor. Artık her gün, başta akaryakıt olmak üzere zam haberleriyle uyanıyoruz. AKP’giller iktidarı kasalarını, küplerini, mülklerini doldurmaya devam ederken halkımızı açlığa, yoksulluğa, sefalete mahkûm etmektedir” dedi.

“SENDİKA AĞALARI BİLEMEZ”

Asgari ücretin yeniden belirlenmesi tartışmasında TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’ın “Haziran ayı olur mu, olmaz mı? Yasada böyle bir yönetmelik yok. Ülkeyi yönetenler yapabilirler mi? Yaparlar. Biz de zevkle, keyifle o masaya, haziran ayında çağırırlarsa otururuz” sözüne de tepki gösteren Kıran, “Yüz binlerce lira maaş alan sendika ağaları, sefalet ücretine mahkûm edilen işçimizin yaşadığı sıkıntıları göremez, anlayamaz, bilemez” diye konuştu. Kıran, HKP’nin taleplerini şöyle sıraladı:

– “Yılın daha üçüncü ayında enflasyon karşısında eriyen asgari ücret, memur ve emekli maaşları yeniden belirlenmelidir.

– En düşük asgari ücret, dört kişilik bir ailenin asgari geçim endeksinin altında olmamalı ve enflasyon karşısında güncellenmelidir.

– Başta gıda ürünleri olmak üzere elektrik, doğal gaz, su, akaryakıt, ulaşım gibi temel ihtiyaçlara yapılan zamlar geri alınmalıdır, vergiler sıfırlanmalıdır.”

Kıran, sözlerine şöyle devam etti:

“Bir daha ‘biz uyarmıştık’ dememek için gelin örgütlenelim. Güzel günler kendi ellerimizde. Halka kazık, yandaşa kıyak. Tencerede aş değil dert pişiyor. AKP sebep, zamlar sonuçtur. Evlerde yangın, sarayda saltanat.”