Ana Sayfa Yurt 12 Şubat 2022

TÜRKİYE İŞÇİ PARTİSİ, MUĞLA’DAKİ MİGROS MARKETLERDE EYLEM YAPTI

ESMA TURAN

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Muğla İl Başkanlığı üyeleri, işten çıkarılan Migros depo işçilerine destek vermek için Muğla’nın farklı noktalarındaki Migros marketlerinde eylem yaptı. Market içinde yapılan açıklamada, “Bizler Migros işçilerinin ekmek davasında yanlarındayız. Sizler de yanlarında olun. Sizlerin de ekmeğiniz çalmak isteyeceklerdir. Birbirimizle dayanışma vakti” denildi.

TİP üyeleri Muğla’nın Menteşe, Fethiye, Milas ve Bodrum ilçelerinde; yüzde 8’lik maaş zammını kabul etmeyerek iş yerlerinde eylem yapan ve 250’si işten çıkarılan Migros işçilerine destek vermek amacıyla, Migros mağazalarının içerisinde eylem ve basın açıklaması yaptı.

“İSTEDİKLERİ BİR EKMEK PARASIYDI”

Muğla’nın merkez ilçesi Menteşe’de Migros mağazası içerisinde yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Değerli müşteriler, Migros mağazasındasınız. Ekmek reyonuna gidip bir bakın 4 TL’lik ekmek var mı? Bu mağazanın depo çalışanları her şeyin fiyatı iki kat artmışken sadece yüzde 8 maaş zammı aldılar, dediler ki, ‘Olmaz, saatlik ücretlerimiz 4 TL artsın.’ Yani bir fırındaki ekmek fiyatı. Migros’larda o ekmeklerden de yok. Düşünün burada gördüğünüz ürünleri taşıyan o işçiler buradan bile ekmek alamıyor. Kendi çalıştıkları mağazaların rafları reyonları bile onlara uzak. İstedikleri bir ekmek parasıydı. Son 1 senede kârı yüzde 60 artan, cirosu katlanan Migros kendi depo işçisine yüzde 8 teklif etti. Kabul etmeyen 250 işçiyi işten çıkardı.

Bizler Migros işçilerinin ekmek davasında yanlarındayız. Sizler de yanlarında olun. Sizlerin de ekmeğiniz çalmak isteyeceklerdir. Birbirimizle dayanışma vakti. Elektriğimizi, doğal gazımızı, çocuğumuzun sütünü emekçinin ekmeğini çalanlar, karşılarında Türkiye İşçi Partisi’ni bulacaklar ama yetmez, TİP’liler olarak diyoruz ki karşılarında halkı bulsunlar. Hep beraber bu emek hırsızlarına güzel bir ders verelim, emekçilerin alamadığı ekmeği kendi gırtlaklarına basan Migros mağazalarını protesto edelim. Alışverişi keselim Migros Depo emekçilerinin yanında olalım.”