Ana Sayfa Gündem 1 Kasım 2021

“SAĞLIK İÇİN BULDUKLARI ÇÖZÜM DAHA SAĞLIKSIZ”

TAMER ARDA ERŞİN

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Diyarbakır 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan mektup yazan Ü.Ö.’nün, cezaevi berberinin pandemi gerekçesiyle kapatıldığını, normalleşme kararlarına rağmen açılmadığını bildirdiğini aktardı. Buna göre, Ü.Ö.; “Cezaevinde birkaç tıraş makinası var. ‘Odanızda kendiniz tıraş olun’ deniyor. Sağlık için olduğu söylense de buldukları çözüm çok daha sağlıksız” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’na, Diyarbakır 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Kapalı Ceza İnfaz Kurumu’ndan mektup yazan Ü.Ö.; pandemi sürecinde cezaevi dışında hayatın normale döndüğünü ancak cezaevi hayatının normalleşmediğini belirtti. Tanrıkulu’nun aktardığına göre, Ü.Ö.; “Dışarıda hayat normale döndü ama cezaevlerinde kısıtlamalar rutin, hatta yerleşik hale geldi” dedi.

Cezaevi yönetiminin tıraş imkanlarını ellerinden aldığını ve berbere gidemediklerini belirten Ü.Ö., şunları aktardı:

“Kurum berber hizmeti vermiyor. Cezaevinde birkaç tıraş makinası var. ‘Odanızda kendiniz tıraş olun’ deniyor. Sağlık için olduğu söylense de buldukları çözüm çok daha sağlıksız. İlgililere çok sayıda dilekçe yazıyoruz ama bir netice aldığımız söylenemez.

“UÇUK BİR TALEBİMİZ YOK”

Açıkçası İnfaz Kanunu’nda yer alan haklarımız dışında uçuk bir talebimiz yok. Tüm taleplerimiz zaten hakkımız olan şeyler ancak kısıtlamalar sürüyor ve gittikçe keyfi hale geliyor. Hemen hemen bütün tutuklu ve hükümlüler aşı oldu. Buna rağmen kısıtlamaların sürdürülmesi hakkaniyete uygun değil.”