Ana Sayfa Gündem 31 Ekim 2021

“SEÇİM KARARINDAN SONRA KARARIMIZI BELİRTİRİZ. NE EVET, NE HAYIR DEMEYİZ”

ÖZGE ZAİM 

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Biz ittifakların seçim kararı alındıktan sonra kurulabileceğine, kurulmasının zaten doğru olduğuna inanıyoruz” dedi. Karamollaoğlu, “Seçim kararı alındıktan sonra biz kendi kararımızı belirtiriz. O zaman belirtiriz. Ne evet ne hayır demeyiz. Biz ilkeli siyaset yapmayı şiar edinen bir siyasi partiyiz” diye konuştu.

Karamollaoğlu, partisinin il kongresine katılmak için Eskişehir’e trenle geldi. İstasyonda Saadet Partisi İl Örgütü tarafından karşılanan Temel Karamollaoğlu, Kurşunlu Cami’nde öğle namazı kıldı. Ardından Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi’nde yapılan il kongresi katıldı. Karamollaoğlu, ANKA Haber Ajansı’nın sorularını yanıtladı.

“ESKİŞEHİR İYİ BİR ŞEHİR”

“Farklı vesilelerle gelmiştim. Bugün de kongre münasebetiyle buradayız. Eskişehir maşallah, bildiğimiz Eskişehir eski değil ama iyi bir şehir. Sayın Belediye Başkanını da tebrik ediyoruz. Uzun zamandır aynı makamda halk tarafından seçilmek bir de muhalefetteyken seçilmek, tabii halkın takdirini kazanmakla mümkün. Onun için ben kendisini tebrik ediyorum” dedi.

“YANLIŞ KANAAT OLUŞMUŞ”

Cumhur İttifakı’na katılacakları yönünde ortaya atılan iddiaları da değerlendiren Karamollaoğlu, “İddialara karşı söyleyecek bir şeyimiz yok. Biz cevabımızı geçmişte de verdik. Bugün de aynısını söylüyoruz. İngilizlerin bir tabiri vardır, Türkçesi ‘bir şeyi arzu ederek düşünmek’. Bazıları da öyle düşünerek yakıştırmalar yapabiliyorlar. Biz ittifakların seçim kararı alındıktan sonra kurulabileceğine, kurulmasının zaten doğru olduğuna inanıyoruz. Öyle bir kanaat oluşturuyorsa yanlış bir kanaat oluşmuş” diye karşılık verdi.

“NE EVET, NE HAYIR DEMEYİZ”

Cumhur İttifakı teklifine yanıtlarının ne olacağına yönelik bir soru üzerine Karamollaoğlu, şöyle konuştu:

“Bu noktada tekrardan söylüyorum. Zaten bu zorlamalardan dolayı bu neticeyi herkes çıkarmaya gidiyor. Seçim kararı alındıktan sonra biz kendi kararımızı belirtiriz. O zaman belirtiriz. Ne evet ne hayır demeyiz. Biz ilkeli siyaset yapmayı şiar edinen bir siyasi partiyiz. Elbette bizim kendi prensiplerimiz var. Bugünkü haliyle başkanlık sistemini doğru bulmuyoruz. Bunun değişmesi gerektiğine inanıyoruz. Türkiye’de bugünkü şartlarda bu sistemin mutlaka değiştirilmesine ihtiyaç olduğu kanaatini de taşıyoruz. Ondan dolayı herkes kendine göre yorumlar yapabiliyor. O önemli değil elbet.”

Öte yandan Fesih Bingöl başkanlığındaki SP Eskişehir İl Yönetimi şu isimlerden oluştu:

“Celalettin Tezcan, Hamdi Tabanlı, Hamdi Özayvaz, Hasan Taşkıran, İsmail Fatih Onhan, İlhan Gençyılmaz, İsmail Kuz, Kadir Ateş, Muhammet Güney, Mehmet Tahir Bingöl, Mehmet Yıldıran, Mücahit Sağdilek, Mesut Akkaş, Nazif Ayaz, Ramazan Kocaoğlu, Şevket Ünal, Timur Türkmen, Ufuk Çağlar, Veysel Öztürk.”