Ana Sayfa Yurt 31 Ekim 2021

SAAT KAÇ OLDU SABAHTAN BERİ BİR TANE KIŞLIK LASTİK SATAMADIK

PERİHAN ERSİN

Kış mevsimi yaklaşırken kış lastikleri de satışa sunulmaya başlandı. Karaman sanayisinde oto lastikçiliği yapan Mehmet Sayalan, “Önümüz kış, kar lastiği takılacak. Ama gördüğüm kadarıyla lastik almaya gelenlerin en az 5 katı kadar fiyat sormaya gelip-gidenler var. Bu gidişle millet arabasını evinin önüne koyuverecek, gideceği yere yürüyerek gidecek. Koyduk lastikleri saat kaç oldu sabahtan beri bir tane lastik satamadık” dedi.

Düşen hava sıcaklıklarına bağlı olarak kış lastiklerinin takılmaya başlandığını belirten Mehmet Sayalan, fiyatların geçmiş yıllara göre çok fazla arttığını söyledi. Sayalan şöyle konuştu:

“Önümüz kış, kar lastiği takılacak. Ama gördüğüm kadarıyla lastik almaya gelenlerin en az 5 katı kadar fiyat sormaya gelip-gidenler var. Buna hayat pahalılığı diyelim. Atıyorum bugün bir lastik geçen sene 200 liraydı, bugün 350 lira. Karasal bir iklimdeyiz. Bizim Karaman’da 6 ay kış geçiren bir bölge olarak 6 ay kış lastiği takılması icap eden bir yer. Ama ekonomik olarak zor. Geçenlerdeki bir anıyı da anlatayım; bir ağabeyimiz var, altında 1 milyon liralık araba var, bana gelmiş 2. el çıkma lastik soruyor. Bir arabaya baktım, bir kendime baktım, bir de ağabeyimize baktım dedim ‘gel ben sana lastik takıvereyim bari her halde yoksulsun’… E sen öyle düşünürsen asgari ücretle geçinen insanlar ne yapacak? Buyurun arkadaşlar yani bu iş böyle. Ama işte hayat pahalılığı. Geçenlerde bir zam geldi, artık alıştık zamlara. Bu gidişle millet arabasını evinin önüne koyuverecek, gideceği yere yürüyerek gidecek. Ama alışmışlık var. Arabasız bir yere gidemiyoruz, alıştık. Koyduk lastikleri saat kaç oldu sabahtan beri bir tane lastik satamadık. Hep soruyorlar, 20 tane fiyat soran müşteri geldi. Sürekli fiyat alıp gidiyorlar. Artık millet 100 yere soruyor bir yerden alıyor. Bu da bizim gibi küçük esnafı ister istemez zora sokuyor.”