Ana Sayfa Yurt 31 Ekim 2021

MERSİN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI SEÇER: “MERSİN’E METRO ÇOK YAKIŞACAK”

Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer, metro projesine ilişkin, “Mersin’in 100. kurtuluş yıldönümünde Mersinlilerle beraber temelini atmak istiyoruz. Raylı sistemler dönemini 3 Ocak’ta başlatmış olacağız. Mersin’e her şey yakışır, metro da çok yakışacak” dedi.

Vahap Seçer, TRT Çukurova Radyosu’nda yayınlanan “Akdeniz’den Toroslara” programına konuk oldu. Başkan Seçer, metro projesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

“RAYLI SİSTEMLER DÖNEMİNİ 3 OCAK’TA BAŞLATACAĞIZ”

Metro projesini, Mersin tarihinin yerel yönetimlerdeki en büyük projesi ve parasal açıdan da en büyük yatırımı olarak değerlendiren Seçer, “Mersin’in 100. kurtuluş yıldönümü bizim için son derece önemli bir gün biliyorsunuz, Mersin’in Fransız işgalinden kurtulduğu gündür 3 Ocak 1922. O gün, Mersinlilerle beraber temelini atmak istiyoruz” dedi.

Yüklenici firma tarafından şantiye kurulum çalışmalarının yapıldığını söyleyen Seçer, Mersin Metrosu’nun güzergahı hakkında bilgiler verdi.

Metro sayesinde 4 merkez ilçeyi birbirine raylı sistemlerle bağlayacaklarını açıklayan Seçer, metroyu gelir seviyesine bakmaksızın her sosyoekonomik yapıdan insanın kullanacağını söyledi. Metronun Mersin için gecikmiş bir yatırım olduğuna vurgu yapan Seçer, “Avrupa’da bundan 150 yıl önce yapılmış. Amerika’da, Uzak Doğu’da, Rusya’da yapılmış bu sistemin 1,5 asır sonra Mersin’de yapılıyor olması elbette gecikmiş bir proje, ama en azından her şeyin bir başlangıcı var. Bizimle beraber raylı sistemler dönemini 3 Ocak’ta başlatmış olacağız. Mersin’e her şey yakışır, metro da çok yakışacak” dedi.

EĞİTİM KONUSUNDA HER İMKANIMIZI SEFERBER EDİYORUZ”

Başkan Seçer, Mersin’in gelişmesi için eğitimli birey sayısının artması gerektiğini dile getirdi. Seçer, “Dünyanın her yerinde olabilmek, karar mekanizmalarında olabilmek, tarihi değiştirebilmek, buluş yapabilmek, etkin birer birey olmak eğitimden geçiyor. O nedenle de çocuklarımıza eğitim konusunda bütçe yaparken açıkçası her türlü imkânımızı seferber ediyoruz. Yapılabilecek ne varsa yapma gayreti içerisindeyiz” dedi.