Ana Sayfa Gündem 31 Ekim 2021

ERDOĞAN VE BIDEN GÖRÜŞTÜ, İKİ FARKLI AÇIKLAMA GELDİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Joe Biden’in bir saati aşan görüşmesinin ardından tarafların yaptığı açıklamalarda farklılıklar bulunduğu gözlendi. Beyaz Saray açıklamasında, “Biden aynı zamanda güçlü demokratik kurumların önemini, insan haklarına saygıyı ve barış ve refah için hukukun üstünlüğünü vurguladı” denilmesi dikkat çekti. ABD’den farklı olarak Türk tarafının açıklamasında ise iki ülke arasında ortak mekanizma kurulacağı belirtildi.

İş insanı Osman Kavala’nın serbest bırakılması için 10 ülkenin yaptığı çağrının ardından geçtiğimiz hafta diplomasideki “içişlerine karışmama” paylaşımlarıyla çözülen diplomatik krizin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD Başkanı Biden ile Roma’da G20 Zirvesi’nde bugün görüştü. Görüşmede Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken de yer aldı.

Bir saati aşan görüşmenin ardından tarafların yaptığı açıklamadaki farklılıklar dikkat çekti. Beyaz Saray açıklamasında, “Biden aynı zamanda güçlü demokratik kurumların önemini, insan haklarına saygıyı ve barış ve refah için hukukun üstünlüğünü vurguladı” denildi. ABD’den farklı olarak Türk tarafının açıklamasında ise iki ülke arasında ortak mekanizma kurulacağı belirtildi.

BEYAZ SARAY’IN AÇIKLAMASI

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, S-400, anlaşmazlıkların yapıcı bir şekilde çözülmesi, insan hakları ve hukukun üstünlüğünün vurgulanması dikkat çekti. Beyaz Saray açıklaması şöyle:

“Başkan Biden, yapıcı ilişkilerin sürdürülmesi, iş birliği alanlarının genişletilmesi ve anlaşmazlıkların etkili bir şekilde yönetilmesi konusundaki isteğini dile getirdi. Biden, Türkiye’nin Afganistan’daki NATO misyonuna 20 yıllık katkıları için teşekkürlerini sundu. İki lider, Suriye’deki siyasi süreci, Afganistan’a insani yardımı, Libya’da seçimleri, Doğu Akdeniz’deki süreci konuştu. Biden, savunma ortaklığını ve Türkiye’nin NATO müttefiği olarak öneminin altını çizdi ancak Türkiye’nin S-400 satın almasına ilişkin ABD’nin endişelerini not etti. Biden aynı zamanda güçlü demokratik kurumların önemini, insan haklarına saygıyı ve barış ve refah için hukukun üstünlüğünü vurguladı.”

CUMHURBAŞKANLIĞI’NIN AÇIKLAMASI

Cumhurbaşkanlığı açıklamasında, iki ülke arasındaki sorunlu konulara değinilmezken görüşmenin “pozitif atmosferde” geçtiği belirtildi. Ayrıca açıklamada, ABD’den farklı olarak bir ortak mekanizma kurulacağı belirtildi. Cumhurbaşkanlığı açıklaması şöyle:

“Pozitif bir atmosferde gerçekleşen görüşmede, ikili ilişkiler ve bölgesel konular ele alındı. Görüşmede, iki lider Türkiye-ABD ilişkilerini daha güçlendirmek ve geliştirmek için müşterek irade beyanında bulundu ve bu doğrultuda ortak bir mekanizma kurulması konusunda mutabık kaldı. İkili ticaret hacminin artırılması yönündeki ortak perspektif doğrultusunda karşılıklı olarak atılacak adımların müzakere edildiği görüşmede, NATO ittifakı ve stratejik ortaklık zeminine vurgu yapıldı. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, görüşmede iklim değişikliği konusunda karşılıklı olarak atılan adımlardan duyulan memnuniyet dile getirildi.”