Ana Sayfa Yurt 31 Ekim 2021

BURHANİYE’DE YEŞİL ZEYTİN ALIMI BAŞLANDI

SEFER TALAY

Türkiye’nin önemli zeytin üretim merkezlerinden Balıkesir’in Burhaniye ilçesinde, yeşil zeytin alımına başlanırken, 4-9 TL arasındaki fiyatlar çiftçiyi memnun etti. Üreticiler zeytinyağına da iyi bir fiyat bekliyor.

Burhaniye yöresinde yeşil zeytin hasadının başlamasının ardından alım için elekler kurulurken, zeytinler iriliğine göre 4 lira ile 9 lira arasında satın alınmaya başlandı. Kurulan eleklerde peşin para ödenirken, fiyatlar üreticiyi sevindirdi. Yeşil zeytin alım fiyatlarından memnun olduklarını anlatan üreticiler, zeytinyağı fiyatlarının da kısa zamanda açıklanmasını istedi. Maliyetlerin yüksek olduğunu anlatan üreticiler, zeytinyağına da iyi fiyat açıklanmasını beklediklerini söyledi.

Zeytinyağı üreticilerinin konuyla ilgili görüşleri şöyle:

Tekin Köse: “Hayırlısı ile yeni hasat sezonumuzu açtık. Üretici fiyatlardan memnun.  Fakat, zeytinyağı için beklentileri var. Yağ fiyatları henüz açıklanmadı. Bunun için tedirginlik var. Üretici zeytinyağına iyi fiyat bekliyor.”

Ali İhsan Güler: “Zeytin hasadına başladık. Zeytin fiyatları güzel. Ancak, zeytinyağı fiyatları henüz açıklanmadı. Hükümetin zeytinyağı fiyatlarına el atmasını istiyoruz. Hayat şartları çok kötü. Onun için iyi bir fiyat bekliyoruz.”

Ferdi Özenç: “Bu yıl zeytin fiyatları iyi. Gübre ve mazot çok pahalı. Bunun için maliyetler çok yüksek. Zeytinyağında da iyi bir fiyat beklentimiz var. İnşallah, zeytinyağı fiyatları da iyi olur.”

ZİRAAT ODASI BAŞKANI: FİYATLAR İYİ AÇIKLANIRSA ÇİFTÇİNİN YÜZÜ GÜLER

Burhaniye Ziraat Odası Başkanı Ali Duman da “Zeytin fiyatları açıklandı. Şu anda 4 lira ile 9 lira arasında alınıyor. Bu fiyatlar iyi. Ancak, zeytinyağı fiyatları henüz açıklanmadı. İnşallah, iyi bir fiyat bekliyoruz. Çünkü maliyetler çok yüksek. Bunun için zeytinyağına iyi bir fiyat bekliyoruz. Zeytinyağı fiyatları iyi açıklanırsa çiftçinin yüzü güler” diye konuştu.

 

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
* Çizik zeytinler
* Zeytinlerin hazırlanması
* Zeytin elekleri
* Zeytin alıcısı Tekin Köse
* Üretici Ali İhsan Güler
* Üretici Ferdi Özenç
* Ziraat Odası Başkanı Ali Duman