Ana Sayfa Gündem 31 Ekim 2021

BABACAN: “SAYIN ERDOĞAN’IN SOROS’LA EN AZ 2-3 DEFA YÜZ YÜZE GÖRÜŞMÜŞLÜĞÜ VAR”

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, tutuklu iş insanı Osman Kavala için “Soros artığı” diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın George Soros ile en az 2-3 kez görüştüğünü öne sürdü. Babacan, “Sayın Erdoğan’ın, Soros’la en az 2-3 defa yüz yüze görüşmüşlüğü var. En az bir tanesinde ben vardım. Bu görüşmelerin teması, Türkiye’ye yatırım, daha çok finansman getirmesiyle ilgili. Bundan sonra iktidarın, Sayın Erdoğan’ın tutumunda bir tutarlılık aramayın. O gün işine öyle geliyordu, bugün işine böyle geliyor” dedi.

Ali Babacan, katıldığı bir televizyon programında gündemi değerlendirdi. Babacan, Osman Kavala ile ilgili dava dosyasının DEVA Partisi hukuk ekibi tarafından incelendiğini ve delile dayanan bir suç unsuruna rastlanmadığını belirtti. Babacan, şunları söyledi: 

“PARLAMENTER SİSTEMLE İLGİLİ ANAYASA OYLAMASININ 6 AY İÇİNDE YAPILABİLECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ”

“Parlamenter sistemle ilgili detaylarda mutabakat sağlanırsa, bu mutabakat seçimden önce netleşirse, geçiş süreciyle alakalı net bir tablo ortaya çıkarsa parlamenter sistemle ilgili anayasa oylamasının altı ay içinde yapılabileceğini düşünüyoruz. Bugünden anayasa değişikliğiyle ilgili tam bir mutabakat olursa, bu konuda mutabık kalan partilerin seçimden sonra anayasayı değiştirebileceği Meclis aritmetiği yakalanırsa en fazla altı aydır. Bizim tercihimiz, seçimlerden önce mümkün olduğunca detaylı bir şekilde hem parlamenter sistem üzerinde hem de geçiş süreci ve yol haritası üzerinde mutabık kalmaktır.

“MADEM PARLAMENTER SİSTEM İYİ BİR ŞEY, ACELE EDECEĞİZ”

Madem parlamenter sistem iyi bir şey, acele edeceğiz. Niye ayağımızı sürüyelim, niye iki üç yıl bekleyelim? İki üç yıl beklemek ne demek? ‘Hazır güç elimize geçmişken başkanlık sisteminin yetkilerini kullanalım’ demek, bu olmaz. ‘Madem başkanlık sistemi hızlı restorasyon için gerekli, o zaman hiç vazgeçmeyelim. Madem böyle hızlı karar alıyor ülke, o zaman hiç parlamenter sisteme geçmeyelim.’ Bu, tutarlı bir yaklaşım değil.

“SAYIN ERDOĞAN’IN SOROS’LA EN AZ 2-3 DEFA YÜZ YÜZE GÖRÜŞMÜŞLÜĞÜ VAR”

Sayın Erdoğan’ın, Soros’la en az 2-3 defa yüz yüze görüşmüşlüğü var. En az bir tanesinde ben vardım. Bu görüşmelerin teması, Türkiye’ye yatırım, daha çok finansman getirmesiyle ilgili. Bundan sonra iktidarın, Sayın Erdoğan’ın tutumunda bir tutarlılık aramayın. O gün işine öyle geliyordu, bugün işine böyle geliyor.

“OSMAN KAVALA’YLA İLGİLİ KONU BİR HUKUK GARABETİ”

Osman Kavala’yla ilgili konu, bir hukuk garabeti. Hukuk ekibimiz, dosyaları çok detaylı inceledi. Ulaşılan dosyalarda bizim arkadaşlarımızın gördüğü, delile dayanan bir suç unsuru yok. Bunu hem kendi Anayasa Mahkememiz hem de Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi tespit etmiş durumda. Burada şahsi bir inatlaşma var. Sayın Erdoğan, bir kişi üzerinden bütün iş dünyasına, düşünürlerimize, sivil toplumumuza bir mesaj veriyor: ‘Bak kardeşim, benim canım sıkılırsa insanı içeriye attırırım ve kim ne derse desin çıkartmam.’ Bir kişi üzerinden sisteme bir bakıma korku salıyor.

“KOSKOCA ÜLKENİN DIŞ POLİTİKASININ İÇERİDE ŞAHSİ İKTİDAR BEKASI İÇİN KULLANILMA İHTİMALİ BİZİ ÜRKÜTÜYOR”

Tezkereler zor kararlardır, her türlü vebali olur. İkilemler arasında karar verirsiniz. Biz bu konuya analitik yaklaştık. ‘Evet’ten ve ‘Hayır’dan yana görüşler vardı, ‘Çekimser kalalım’ diyenlerin sayısı ‘evet’ ya da ‘hayır’ diyenlerden daha fazlaydı. ‘Evet’i savunan arkadaşlarımız ne diyordu? ‘Hayır sonucunun çıkmasının göç ve terör tehdidi olmak üzere Türkiye’nin ulusal güvenliği ve çıkarlarıyla ilgili ciddi riskleri var’ diyordu. ‘Hayır’ diyenler ne diyordu? ‘Niye iki yıllık?’ Genel seçimlerin de ötesine sarkan bir yetki alıyor. Dış politika meselelerinde Sayın Erdoğan, iç siyasette kendi çıkarı neyse o çizgiyi izledi. Koskoca ülkenin dış güvenliğinin, dış politikasının içeride şahsi iktidar bekası için kullanılma ihtimali bizi ürkütüyor.”