Ana Sayfa Gündem 31 Ekim 2021

AYVALIK’TA BEKİR COŞKUN KÜTÜPHANESİ AÇLDI

AYSUN FİRİK

Geçen yıl yaşamını yitiren Sözcü gazetesi yazarı Bekir Coşkun’un adının yaşatılacağı kütüphane Cunda (Alibey) Adası’nda hizmete açıldı. Ayvalık Belediyesi tarafından yeniden düzenlenerek Bekir Coşkun anısına kütüphaneye dönüştürülen Rumlardan kalma bina kapılarını kitapseverlere açtı. Andree Coşkun, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’e Bekir Coşkun’un hayalini gerçekleştirdiği için teşekkür etti.

Açılış öncesi, eşi Andree Coşkun, Fatih Portakal, Atilla Köprülüoğlu, Korcan Karar, Ümit Zileli, Gökmen Ulu, Metin Uca ve CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, Bekir Coşkun’un “Sevgiliye” ve “Dövlet” kitaplarını okurlara imzaladı.

Açılışta ressam Hasan Rastgeldi’nin Bekir Coşkun’un yazılarından yola çıkarak yaptığı resim sergisinin açılışı büyük ilgi çekti. Sözcü gazetesi yazarı Gökmen Ulu’nun seslendirdiği ve Andree Coşkun’un yapımını üstlendiği belgesellerin izlendiği sıralarda salonda duygusal anlar yaşandı ve çok kişi gözyaşlarına hakim olamadı. Sanatçı Aykut Yılmaz, usta yazarın çok sevdiği “Ben Yoruldum Hayat” isimli şarkısını açılışa katılan konuklar ile birlikte söyledi.

Andree Coşkun, Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin’e Bekir Coşkun’un hayalini gerçekleştirdiği için teşekkür etti. Andree Coşkun, dün yapılan açılışta şöyle konuştu:

“Çünkü bu kütüphane gerçekten bir hayaldi. Bekir’in hayatta sahip olmak istediği ve hayalini kurduğu bu kütüphane onu kaybetmemizin üzerinden henüz bir sene geçmişken bugün gerçek oldu. Bu kütüphaneyi birlikte açıyoruz ve birlikte yaşatacağız. Bekir gençler, çocuklar, kadınlar; herkes okusun, düşünsün, sorgulasın isterdi. Okusun ki, Atatürk’ü, laik cumhuriyeti, özgürlüğü anlasın, sindirsin ve daha aydınlık bir ülkede mutlu, özgür yaşasın. Hayatı boyunca yazılarında sade bir dille bunu anlatmaya çalıştı. Tabii ki bunu gerçekleştirmek kolay olmadı. Kütüphanenin yapılması sırasında desteğiyle hep yanımda olan Hikmet Bakır’a, bu kütüphaneyi zenginleştiren tüm kişi ve kurumlara teşekkür ediyorum. Burası hepimizin ve böyle de kalacak.”

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin de konuşmasında, Bekir Coşkun’un bir Ayvalık sevdalısı olduğunu, yaz aylarını değerli eşi Andree Coşkun ve sevgili köpekleriyle birlikte Cunda’daki evlerinde geçirdiğini, kaybından büyük bir üzüntü duyduğunu söyledi. Rahmetli Bekir Coşkun’un yaşamını yitirmeden önce Ayvalık Belediyesi iş birliğinde; kitaplarını ve ödüllerini bağışlayacağı bir kütüphane kurma hayalinin olduğunu Andree Hanım’dan öğrendiğini, bu hayalini gerçeğe dönüştürmek için görüşmeyi çok arzu ettiğini öğrendiğinde yüreğinin burkulduğunu anlattı.

Bu buluşmanın vefat nedeniyle gerçekleşemediğini dile getiren Başkan Ergin şöyle konuştu:

“Ama inanıyorum ki bizi, yüzünden hiç eksik olmayan tebessümüyle mutlaka izliyordur. En büyük hayalinin gerçekleşmesinin onun kadar Bekir Coşkun dostlarını da çok mutlu ettiğine inanıyorum. Ömrü bu kütüphanenin açılışını görmeye yetmedi. Bekir Coşkun’u kaybettik ama en büyük hayali gerçeğe dönüştü. O nedenle Bekir Coşkun Kütüphanesi’nin kurulmasına öncülük eden belediyemiz meclis üyelerine, bize kitaplarını ve değerli eşyalarını bağışlayan Andree Coşkun’a çok teşekkür ediyorum. Ahmet Tüfekçi başkanımızın döneminde restore edilen Rumlardan kalma tarihi yapıyı yeniden düzenlendik. Bekir Coşkun Kütüphanesi, sadece Ayvalık halkına değil, ülkemize kazandırılmış en büyük hediye, en büyük hazine, en büyük bilgi kaynağı hepimize hayırlı olsun.”

Açılışa CHP Balıkesir milletvekilleri Ensar Aytekin, Fikret Şahin, Giresun milletvekili Necati Tığlı, İzmir milletvekili Atilla Sertel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TBMM Özel Kalem Müdürü Şükran Kütükçü, Tepebaşı Belediye Başkanı Ahmet Ataç, Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, Ayvalık İlçe Başkanı Hüseyin Şalmanlı, belediye meclis üyeleri, Bekir Coşkun’un dostları ve Ayvalıklı vatandaşlar katıldı.