Ana Sayfa Yurt 31 Ekim 2021

ANKARA YERLİ ÜRETİCİLERDEN ALINAN KIŞ ÇİÇEKLERİ İLE SÜSLENİYOR

Ankara Büyükşehir Belediyesi ANFA Genel Müdürlüğü, ilk kez bu yıl alım garantili sözleşme yaptığı ve büyük bir kısmı Ankaralı yerli üreticilerden satın alınan toplam 6 milyon adet kış çiçeğiyle peyzaj çalışması yapıyor.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın kırsal kalkınma kapsamında başlattığı ‘sözleşmeli üreticilik’ modeliyle Başkent’teki yerli çiçek üreticileri ile sözleşme imzalanarak bitkiler satın alındı. Bu kapsamda, kentte peyzaj çalışmaları başladı.

Yaz aylarında 22 çiçek üreticisiyle alım garantili sözleşme imzalayan ANFA Genel Müdürlüğü, yaklaşık 7 milyon adet lavanta ve menekşeden oluşan kışlık çiçek ihtiyacı için de 33 yerli üreticiyle ‘sözleşmeli üreticilik’ modeline geçti.

ANFA ekipleri, bugüne kadar büyük bir bölümü Ankaralı üreticilerden satın alınan toplam 6 milyon adet kış çiçeğinin dikimini ocak ayına kadar tamamlamayı planladıklarını açıkladı.

“ANKARA’YA KIŞ AYLARINDA DAHA RENKLİ BİR GÖRÜNÜM KAZANDIRMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Peyzaj yüksek mimarı Esra Özel, “Yerli üreticilerden alıp Ankara şartlarına uygun bitkileri kent geneline dikiyoruz. Nisan ayına kadar dayanacak türdeki bitkilerden özellikle menekşeleri tercih ediyoruz. Ankara’ya kış aylarında da daha renkli bir görünüm kazandırmak için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.