Ana Sayfa Yurt 31 Ekim 2021

EĞİTİM VERDİĞİ AFET GÖNÜLLÜLERİ VE EĞİTİCİLERİ SERTİFİKALARINI ALDI

Ankara Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı, 2021’in ‘Afet Eğitim Yılı’ ilan edilmesi nedeniyle iki dalda eğitim programı düzenledi. Afet Farkındalık Eğitmen Eğiticiliği programına katılan 50 kişiye eğitici sertifikaları, Afet Gönüllüleri Eğitimi’ne katılan 258 gönüllüye de katılım belgeleri törenle verildi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanlığı, toplumu doğal afetler konusunda bilinçlendirmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla gönüllülere yönelik iki dalda eğitim programı düzenledi.

Büyükşehir Belediyesi Konferans Salonu’nda yapılan Afet Farkındalık Eğitimleri ve Afet Gönüllüleri Sertifika ve Eğitim Ekipmanları Dağıtım Töreni’nde, eğitime katılan 50 kişiye Afet Farkındalık Eğitmen Eğiticiliği Sertifikası, Afet Gönüllüleri eğitimine katılan 258 kişiye de katılım belgesi verildi.

AFET FARKINDALIK EĞİTİMLERİ AFAD İLE KOORDİNELİ ŞEKİLDE YÜRÜTÜLDÜ

Törene, Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Danışmanı Serdar İğdeler, Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Mutlu Gürler, Yazı İşleri ve Kararlar Daire Başkanı Ulaş Altun, Destek Hizmetleri Daire Başkanı Yalçın Demirkol, İtfaiye Daire Başkanı Salih Kurumlu, Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Adnan Tatlısu, Özel Projeler ve Dönüşüm Daire Başkanı Hüseyin Gazi Çankaya da katıldı.

Türkiye’de afet farkındalığının artırılması için düzenlenen eğitimler, AFAD ile koordineli şekilde yürütüldü. AFAD tarafından belirlenen kriterlere göre 50 Büyükşehir Belediyesi personeli, Afet Farkındalık Eğitmen Eğiticiliği programına katılarak eğitimlerini tamamladı.

Kentsel arama kurtarma, tahliye, lojistik, hafif arama kurtarma konularından oluşan eğitimler, temmuz-eylül arasında yapılırken başvuruda bulunan gönüllülerden de 258 kişi, Afet Gönüllüleri programında eğitim aldı.

‘‘DEPREM FARKINDALIĞI VE MÜDAHALELERİ ÖĞRENMELERİ FAYDALI OLMUŞTUR”

Ankara Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Kemal Çokakoğlu, doğal afetler için eğitimin önemli olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ın önderliğinde başlatılan ve yürütülen Türkiye Afetle Müdahale Birimi’nin bir parçası olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi, çözüm odaklı, kurumsal kapasitesiyle deprem ve afetlere hazır ve bu yönde başlatılan yepyeni politikalar çerçevesinde böyle bir eğitim planlandı. Ankara’mızın dört bir yanından gelen gönüllülerimiz ve belediye personelimizin deprem konusunda farkındalığı ve yapılacak müdahaleleri öğrenmeleri son derece faydalı olmuştur. Bu eğitimde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.’’

‘‘ÇOCUKLARIMIZIN AFETLERDEN KORKMAYACAĞI BİR ÜLKE HAYAL EDİYORUZ’’

Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Mutlu Gürler ise şöyle konuştu:

“Uluslararası Afet Farkındalık Yılı’nda çocuklarımız, afetler ülkesi Türkiye’de güvenli, huzurlu ve modern şehirlerde, afetlerde en az zararla hayatlarını sürdürecek koşullara ulaşsınlar istiyoruz. Bugün, Türkiye çapında afet farkındalık eğitimleri ile başlatmış olduğumuz projenin birinci etabını sertifika töreni ile tamamladık. Gönüllüler, önümüzdeki günlerde Ankara Büyükşehir Belediyesi ailesinin parçası olacak ve afetlerde yardım bekleyen yurttaşlara elini uzatacak. Çocuklarımızın güvenli bir şekilde yaşayacağı ve afetlerden korkmayacağı, güvenli konutlarda yaşayacağı ülke hayal ediyoruz.”

“SİVİL TOPLUM KURULUŞLARINA DA EĞİTİM VERİLECEK”

Afet Teknoloji İzleme ve Eğitim Şube Müdürü Ali Civelek de ‘Afet Gönüllüleri’ ve ‘Afet Eğitmen Eğiticileri’ programına hem belediye personelinin hem de gönüllerin yoğun ilgi gösterdiğini belirterek, “Afet Farkındalık Eğitmenleri, sivil toplum kuruluşlarına, meslek odalarına, muhtarlıklara ve belediye birimlerine eğitim verecekler. Gönüllülerimiz de Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde kayıt altına alındı ve belediyemizin AKOM biriminde ihtiyaç halinde görevlendirilecekler” dedi.

Afet Teknoloji İzleme ve Eğitim Şube Müdürlüğü koordinasyonunda düzenlenen eğitimleri tamamlayan Cemal Yavuz, “Afet farkındalığı eğitimleri, bizim başka insanlara da yardım edebileceğimizi göstermek amacıyla düzenlendi. Bizlere afetlerde neler yapmamız gerektiğini, nasıl yardım edeceğimizi bilimsel bilgiler doğrultusunda gösterdiler. Bu farkındalık eğitimini almamızı sağlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Mansur Yavaş’a teşekkür ederim’’ dedi.

Katılımcı Muazzez Ece Arcaklıoğlu ise “Deprem Farkındalık Eğitimi’ne hem eğitmen hem de gönüllü olarak katıldım. Bu eğitimler bize çok şeyler kattı” diye konuştu.