Ana Sayfa Gündem 31 Ekim 2021

AFAD, 1101 ARAMA VE KURTARMA TEKNİSYENİ ALACAK

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) sözleşmeli 1101 arama ve kurtarma teknisyeni alacak. 10 etaplık sınavı geçen adaylar teknisyen olduktan sonra hizmet yıllarına göre brüt 4 bin 340 lira ila 4 bin 615 lira arasında değişen maaş alacak. AFAD’ın taşra teşkilatında en büyük açık 4 ilde bulunuyor. İstanbul’da 116, Rize’de 94, Kahramanmaraş ve Rize’de 82’şer kadro boş bulunuyor.

AFAD, arama ve kurtarma görevlerinde çalıştırılmak üzere sözleşmeli 1101 teknisyen alacak. Teknisyen kadrosunun 401’i ortaöğretim, 700’ü ise önlisans mezunlarına ayrıldı. 68 ilde yapılacak alımlar için bugün Resmi Gazete’de ilan yayımlandı. Buna göre alım için uygulama sınavı yapılacak. Sınava katılmak isteyen adayların 2020 yılı KPSS sınavından en az 60 puan alma şartı var. Ayrıca arama kurtarma personeli için aranan fiziksel şartlara uygun olmak gerekiyor.

AFAD’ın internet sitesinden 17 Kasım-27 Kasım 2021 tarihlerin arasında başvurular alınacak.

Sözleşmeli arama ve kurtarma teknisyeni olmaya hak kazanan kişilerin maaşları 4 bin 340 lira ila 4 bin 615 lira arasında değişen ücretler alacak. Bu ücretler hizmet yılına göre belirlenecek ve her yıl memur maaşına gelen zam oranında ücretler arttırılacak.

TOPLAMDA 10 ETAP OLACAK

İlanda uygulama sınavının şartları da anlatıldı. Sınav 9 etaptan ulaşacak. Birinci etapta slalom koşusu olacak. Adaylar yerleştirilen 6 adet insan maketinin dışından dolaşacak. İkinci etap tünel geçişi olacak. Bu etapta 100 cm. genişliğinde, 90 cm. yüksekliğinde ve 10 metre uzunluğundaki tünelden adaylar sağlık topunu sürükleyecek.

Üçüncü etap olan dikkat ve eşleştirmede ise kırmızı, yeşil ve mavi renklerindeki toplar, karşı tarafından 3 metre uzaklıktaki renkli kutulara sıra gözetmeksizin bırakılacak. Adaylar ağırlık taşıma, takla atma, denge tahtasında koşma aşamalarını da tamamladıktan sonra labirent etabına gelecek. Son etapta 30 metre uzunluğunda, 150 cm. genişliğindeki zeminde ok işaretleri takip edilecek ve aday burada giderken labirenti devirmemeye dikkat edecek.

Ayrıca bir ekip çalışması etabı da olacak. Su dolu bir kovaya 5 kg. eşit aralıklarla tutturulmuş, 4 adet ipin her birisi adaylardan biri tarafından tutulacak. Adaylar kendi aralarında kovadaki suyu dökmeden, başlangıç noktasından bitiş noktasına taşıyacak.

Uygulama sınavı geçenler sözlü sınava alınacak. Her iki sınavda da başarı puanı dikkate alınacak. Sonuç puanında uygulama sınavının yüzde 60’ı, sözlü sınavın yüzde 40’ı değerlendirilecek.

AFAD’a başvurmak isteyen adaylar aranan koşullar ve ayrıntılara www.resmigazete.gov.tr/ilanlar/eskiilanlar/2021/10/20211031-4-7.pdf linkinden ulaşabilecek.