Ana Sayfa Yurt 31 Ekim 2021

140 DAĞCI CUMHURİYET BAYRAMI’NI OVİT DAĞI’NIN ZİRVESİNDE KUTLADI

İSMET KÖSOĞLU

Verçenik Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü, Cumhuriyet Bayramı’nı Ovit Dağı’nın zirvesinde kutladı. Kulübün düzenlediği 16. Geleneksel Cumhuriyet Tırmanışı’na katılan 140 dağcı, Ovit Dağı’nın 3 bin 230 metrelik zirvesine tırmandı.

Yoğun sis ve yer yer 20 santimetreye ulaşan kar kalınlığında yapılan tırmanışa 2 bin 640 metre yükseklikten başlandı. Yaklaşık 2,5 saatlik yürüyüş öncesi konuşan Verçenik Dağcılık Kulübü Başkanı Emin Ali Kalcıoğlu, şunları söyledi:

“Ovit geçidi, Türkiye’deki en yüksek geçitlerden birisidir. Ekrem Orhon anısına zirveye çıkacağımız yer 3 bin 230 m yükseklikte 2-2,5 saatlik bir yürüyüşümüz var. Dağcılık sporu, kendini tanıma sporudur. Kimse ile yarış yoktur, ödül de yoktur. Kendimizi tanıma sporudur. 2,5 saat sonra geri döneceğiz. İkizdere Belediye Başkanı’mız da bizimle zirveye tırmanacak. İlk kez bir başkan bizimle birlikte yürüyor” dedi.

İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz de “Verçenik Dağcılık Kulübü’nün organize ettiği Ekrem Orhon zirvesine tırmanışa yaklaşık 150’ye yakın dağcımız katılıyor. Zirve 3 bin 230 metre, hava şartları yürümeye müsait, fakat sis var. Gerekli uyarıları ve bilgileri başkanımız verdiler. Her şey uygun, 2,5 saat yürüyeceğiz, hayırlı olsun, başarılar diliyorum” dedi.

 

GÖRÜNTÜ DÖKÜM:
* İkizdere Belediye Başkanı Hakan Karagöz
* Verçenik Dağcılık Kulüp Başkanı Emin Ali Kalcıoğlu