Ana Sayfa Yurt 30 Ekim 2021

KEMALPAŞA BELEDİYESİ’NDEN GEA İLE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ

Kemalpaşa Belediyesi, İzmir depreminin birinci yılında GEA Arama Kurtarma Grubu ile iş birliği kararı aldı.

Kemalpaşa Belediyesi, İzmir depreminin birinci yılında depremler konusunda bilinçlenmek, bilgilendirmek ve olası bir depremde hazırlıklı olmak amacıyla, 1994 senesinde kurulan, tamamı gönüllülerden oluşan bir arama kurtarma ekibi olan GEA Arama Kurtarma Grubu ile iş birliği kararı aldı. Taraflar arasında imzalanacak protokol ile afet durumlarında arama-kurtarma çalışmaları gerçekleştirebilecek bir ekibin kurulması için çalışma başlatılacak.

Meclis onayının ardından imzalanacak protokol kapsamında ayrıca, belediye bünyesindeki gönüllülere arama-kurtarma eğitimleri verilmesi, Kemalpaşalı vatandaşların da daha sonra bu gönüllü ekibe davet edilmesi planlanıyor.

“ARAMA- KURTARMA ÇALIŞMALARININ ÖNEMİNE DİKKAT ÇEKMEK İSTEDİK”

Protokolün amacının, olası bir deprem ile mücadele anında sivil toplum tarafından hızlı şekilde destek verilmesini sağlamak ve gereken eğitim ve tatbikatları düzenli olarak uygulamak olduğunu dile getiren Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, “Olası bir deprem afetinde afetler yaşanmadan koordinasyonun sağlanması gerekir.  Bizlere, afetlerin şiddetinden ziyade afetlerle ilgili gerekli önlemleri almamak, kamusal alanları ranta açmak, olası yaşanacak bir afette plansız davranmak zarar veriyor. Biz de Kemalpaşa Belediyesi olarak, geçtiğimiz sene İzmir’de yaşanan felaketin ardından sivil toplum kuruluşları ile bir protokol imzalayarak deprem sırasında arama kurtarma çalışmalarının önemine dikkat çekmek istedik. Dilerim ki bir daha böylesi kötü günleri ve afetleri yaşamayalım” dedi.

İlginizi çekebilir

MERSİN’DE ORMAN YANGINI

MERSİN’DE ORMAN YANGINI