Ana Sayfa Yurt 30 Ekim 2021

GÜZELBAHÇE’DE BAYRAM SEVİNCİ

Güzelbahçe Belediyesi, cumhuriyetin 98. yılını, düzenlediği fener alayı ve konserlerle kutladı.

Güzelbahçe Maltepe Mahallesi Tabaoğlu Parkı’nda toplanan cumhuriyet sevdalısı yüzlerce Güzelbahçeli, ellerinde meşalelerle yaklaşık iki kilometre sahil boyunca yürüdü. Ege Sistem Okulları Bando takımının çaldığı marşlar eşliğinde yürüyen ve sık sık “Yaşasın Cumhuriyet”, “Cumhuriyet Fazilettir” “Mustafa Kemalin Askerleriyiz” sloganı atan Güzelbahçeliler,  Güzelbahçe Atatürk Kültür Merkezi önünde yürüyüşlerini tamamladılar.

Güzelbahçeliler, yürüyüş sonrası Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Hüsnü Arkan ve Mazlum Çimen konserleri ile cumhuriyet coşkusunu doyasıya yaşadı.

Kutlamalar, hep birlikte söylenen İzmir Marşı ile son buldu.

Sanatçılara teşekkür edip çiçek veren Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce, şunları söyledi:

“Bu sabah evden çıkarken bir kez daha baktım eşime. Çünkü 29 Ekim sabahları kadınlarımızın yüzü, bir şey söylemese bile ‘özgürlük ’diye bağırıyor. Gökyüzünün altında tüm insanlık yaşamını sürdürüyor. Ama bugün, 29 Ekim günü yani,  gökyüzünün üstünde yaşıyor gibi hissediyorum.  Evet, şimdi belki de bir karanlığın içinde ışığı belli olan yolumuza koşmaktayız.  Evet, karanlık tüm gökyüzünü kaplamak istiyor. Ama 29 Ekim 1923’ünü nasıl aydınlandıysa bu memleket en kısa zamanda yine aydınlanacak. Öyle çok zor bir şey değil bu. Nasıl aydınlattık Güzelbahçe’mizin sahilini. Nasıl da güzel meşaleler ile yürüdük Cumhuriyet diye, Atatürk diye. İşte o yürümeyi hiç bırakmadan ve aydınlatacağız tüm memleketi yeniden. Atatürk ile Cumhuriyet ile. Bugün, en büyük bayram. Değerli dostum Mazlum Çimen ve Hüsnü Arkan’a sizlerden güçlü bir alkış istiyorum. Hep bizimle, Güzelbahçe’miz için bir çağrıda bulunduğumuzda yanımızda oldular. Sağ olsunlar, var olsunlar. Bir kez daha sizler adına da buradan haykırmak istiyorum. Bence cumhuriyetin en güzel tanımı da budur. Cumhuriyet, bilhassa kimsesizlerin, kimsesidir. Çok teşekkür ediyorum. Saygılarımla… Yaşasın Cumhuriyet.”