Ana Sayfa Yurt 30 Ekim 2021

EDREMİT BELEDİYESİ 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMI’NI KONSERLE KUTLADI

Edremit’te, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Akçay Mahallesi’nde düzenlenen fener alayı ve Teoman’ın sahne aldığı Cumhuriyet Konseri ile kutlandı.

CHP Edremit İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen fener alayına binlerce kişi katıldı. Fener Alayı’ndan sonra Cumhuriyet konserinde sanatçı Teoman sahne aldı.

Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, bir konuşma yaparak halkın Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

Tüm Edremitliler’in Cumhuriyet Bayramı’nı kutlayan Arslan, günün anlam ve önemini ilişkin konuşmasında şunları söyledi:

“Neşesi, enerjisi ve coşkusuyla bizlere umut veren, geceyi ve geleceği aydınlatan her yaştan sevgili gençler, Akçay Meydanımızı dolduran cumhuriyet aevdalısı Edremitliler, hepinizi saygıyla ve sevgiyle selamlıyorum. Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Kanla ve İrfanla kurduğumuz 98 yaşındaki cumhuriyetimizin doğum günü, Edremitlilerin ve halkımızın sevgili Edremitliler, müziğimizin efsane isimlerinden sevgili Teoman’a da sizlerin huzurunda Edremit’e hoş geldiniz diyor, coşkumuza ortak olduğu için sizler adına teşekkür ediyorum. Değerli Edremitliler, cumhuriyet; bağımsızlık ve kahramanlık destanımızın tacıdır. Atatürk’ün ifadesiyle cumhuriyet, fazilettir. Kimsesizlerin kimsesidir. Cumhuriyet ‘en büyük eserimdir’ diye tarif ettiğidir. Cumhuriyet, dağlarımız gibi yüce, denizimiz gibi eşsiz, bu akşam söylenecek şarkılar gibi güzeldir. Nasıl ki her eserin bir adı, bir de imzası varsa, ülkemizin en büyük eserinin adı Cumhuriyet imzası da Mustafa Kemal Atatürk’tür. Şunu da ekleyelim ki, cumhuriyet vazgeçilmezimiz, Atatürk olmazsa olmazımızdır. Sevgili Edremitliler, bu güzel günün akşamında, sizleri konuşmamla yormak istemiyorum. Sevgili Teoman’ın şarkılarıyla sizleri baş başa bırakmak istiyorum ama şunu da söylemeden geçemeyeceğim. ‘Cumhuriyet; bir şarkı söylese, acaba ne derdi?’ diye düşünüyorum. Herhalde Teoman’ın o şarkısındaki nakaratı haykırarak, ‘bugün benim doğum günüm’ derdi diyorum. Biz de iyi ki doğdun cumhuriyet diyoruz. Sevgili Teoman, ‘rüzgar gülü’ şarkısında ‘bir yaz günü, hiç bu kadar üşüdün mü?’ diyor ya… ‘Yaz günü, hiç üşümemi olur?’ demeyin. Çünkü biz, bir sonbahar günü cumhuriyetle ısınanlarız. Bizi cumhuriyetle buluşturan gazi meclise Edremitlilerin şükranlarını sunarız. Sonra şunu düşünüyorum… Cumhuriyetin önemini, değerini, kıymetini bilenler bir şarkı mırıldansa, Herhalde Teoman’ın şarkısındaki gibi ‘senden önce, senden sonra’ derlerdi. Çünkü bilirler ki; bir cumhuriyet öncesi vardı, bir de cumhuriyet sonrası vardır. Ben de diyorum ki; ne mutlu cumhuriyeti anlayanlara, ne mutlu cumhuriyete sahip çıkanlara… Sevgili gençler, Bazıları Teoman’ı, ‘İstanbul’da sonbahar’ şarkısıyla hatırlar. Ama herkes, ‘İstanbul’da sonbahar’ deyince, aslında hep bir şeyi hatırlar; İstanbul’da sonbahar deyince, Kasım ayını hatırlar, Atatürk’ü hatırlar. O şarkı gibi hüzünlenir. Hatırlamakla kalmaz, tıpkı o şarkıdaki gibi bir de ‘ah burda olsan’ der. Ben de diyorum ki iyi ki vardın Atatürk, iyi ki varsın Atatürk. Tüm Edremitlilerle birlikte seni saygıyla anıyoruz.”

Başkan Arslan’ın konuşmasının ardından sahneye çıkan Teoman, en sevilen şarkılarını Edremitliler için seslendirdi.