Ana Sayfa Yurt 30 Ekim 2021

DİDİM’DE SELDA BAĞCAN RÜZGARI ESTİ

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Didim’de büyük bir coşku ile kutlandı. Didim Belediyesi tarafından gerçekleştirilen etkinlikler kapsamında sahne alan Selda Bağcan, Didimliler’e unutulmaz bir gece yaşattı.

Cumhuriyetin 98 yıl dönümü, Didim’de bir dizi etkinlikle kutlandı. Didim Belediyesi tarafından gerçekleştirilen, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında, Selda Bağcan konseri düzenlendi. 1970’li yıllardan günümüze Türkiye’de ve dünyada ardından bahsettiren Türk Halk Müziği’nin ve özgün müziğin güçlü sesi Selda Bağcan, Didimlilere unutulmaz bir gece yaşattı. Konseri öncesi, cansız mankenler tarafından kentin değişik noktalarında düzenlenen danslar ve halk oyunları gösterileri, Didimliler’in beğenisini topladı.

Didim Cumhuriyet Kent Meydanı’nda gerçekleştirilen Selda Bağcan konserine Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, Belediye Başkan Yardımcıları, Yusuf Deveci, E. Öznur Gündoğdu, Zeynel Şener, Belediye Meclis üyeleri ve binlerce vatandaş katıldı.

Halk oyunu gösterisi ile başlayan konser öncesi sahneye çocuklarla birlikte çıkan Didim Belediye Başkanı A. Deniz Atabay, “Türkiye’nin laik, demokrat, aydın, Atatürkçü Didimlileri hepiniz hoş geldiniz. Sizi sevgi ve saygı ile selamlıyorum. İnanılmaz bir kalabalık var, inanılmaz bir görüntü Didim böyle, Türkiye böyle. Türkiye Demokratik ve insan haklarına saygılı bir ülkedir. Çünkü Türkiye’yi bu çizgiye Mustafa Kemal Atatürk getirmiştir. Onun gösterdiği yol budur” diye konuştu.

“BU ÜLKE ONUN ÇİZGİSİNDEN DÖNDÜRÜLEMEZ”

Başkan Atabay, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Sevgili Didimliler, bugün inanıyorum ki şu Cumhuriyet Kent Meydanı’nı dolduran alandaki kadar insan Mustafa Kemal Atatürk’ün bu ülkeyi kurtaracağım ve bunu halkın azmi ile yapacağım diyerek 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıktığı kadar insan yoktu.  O yoksulluk içerisinde, o yokluk içerisinde ama çelik gibi bir irade ile bir avuç arkadaşı ile beraber bu ülkeyi laik bir ülke, bir Cumhuriyet kuracağım diye çıktığı yolda başarı sağlayarak bütün emperyalistleri dize getirerek bize bu Cumhuriyeti hediye etti. Bu ülke onun çizgisinden dönmez, döndürülemez.

Atatürk’ün birçok özelliği var, bunu bütün dünya biliyor. Size Atatürk’ün 2 tane özelliğinden bahsedeceğim. Mustafa Kemal Atatürk ne dediyse yapmıştır. Çöken bir imparatorluktan yeni bir Cumhuriyet doğacaktır ve bunu Türk ulusu ile beraber yapacağım, o zeki milletle bu Cumhuriyeti kuracağız dedi. Bunu daha Trablusgarp’da ataşelik yaparken dedi. Laik bir devlet, laik bir Cumhuriyet kuracağım dedi. Kurdu. İşte biz o Cumhuriyet’te yaşıyoruz. O Emperyalistler çelik zırhlı gemileri ile İstanbul’a geldiklerinde, onlara tek bir cümle söyledi. Geldikleri gibi giderler dedi. Sözünü tuttu. Hepsi gitti.  Harf devrimi yapacağım dedi, Sanayi kuracağım dedi fabrikalar kurdu. Yani kendi milletine verdiği sözlerin hepsini tuttu. Bu ülkeyi muhasır medeniyetler seviyesine çıkaracağım dedi. Daha Avrupa ülkeleri o zaman kadınlara seçme ve seçilme hakkı vermezken, Atatürk onlardan önce verdi. Türkiye’nin o günkü durumu içinde yaptı bunları. Kurtuluş savaşında cepheden savaşı bırakıp gelip, Türkiye’deki okulların nasıl bir eğitim yapacağına belirlemek için 1. Eğitim Şurasını topladı. İşte bu böyle bir lider, böyle bir insan dünyada Türkiye’den başka hiçbir millete nasip olmamıştır.

Siyasi iktidarlar gelir geçer, ama görüyorsunuz, işte kaya gibi, çelik gibi Atatürk’ün kurduğu bu laik Cumhuriyeti koruyacak insanlar, böyle meydanları dolduruyor. Işık gözüküyor ışık, Atatürk’ün o bir çift mavi gözleri gözüküyor. Onun ilkelerinden ayrılmayacağız, onun gösterdiği yoldan ayrılmayacağız.

Sevgili dostlar, bakın 2 yıl sonra Cumhuriyet’imizin 100. Yılını kutlayacağız. Türkiye’nin her yerinden çok daha özgür bir şekilde kutlanacak. Hep beraber kutlayacağız.  Geliyor gelecek olan, geliyor gelmekte olan, her şey güzel olacak. Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Mustafa Kemal Atatürk.  Hepinize sevgi ve saygılarımı sunuyorum.”

Başkan Atabay’ın konuşmasının ardından sahneye çıkan Selda Bağcan, birbirinden güzel şarkılarını Didimliler için, Didimlilerle birlikte söyledi.