Ana Sayfa Gündem 30 Ekim 2021

DEPREM ANITI ÖNÜNDE MUM YAKIP HAYATINI KAYBEDEN 117 YURTTAŞI ANDILAR

İzmir emek ve demokrasi güçleri, 117 vatandaşın hayatını kaybettiği 30 Ekim İzmir depreminin yıl dönümünde 30 Ekim Deprem Anıtı’nda anma etkinliği düzenledi. Grup, mum yakıp hayatını kaybeden yurttaşları andı. İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel ise “Deprem gibi bir doğal afetin arkasına sığınarak kapitalizmin, denetimsizliğin ve kentleşmenin getirdiği sorunları yaşadık” dedi.

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan deprem anıtı önünde anma etkinliği düzenledi. İzmir’de yer alan birçok sivil toplum kuruluşunun ve meslek odalarının yer aldığı anma töreninde; emek ve demokrasi güçleri üyeleri ve vatandaşlar anıt önünde mum yakarak hayatını kaybeden vatandaşları andı.

AKDEMİR: SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ

TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sekreteri Aykut Akdemir, şunları söyledi:

“117 canın acısını yaşarken, hak kayıplarını, depremzedelerin acıları üzerinde oynanan oyunlar ile geçen bir yıl. Bu süreçte bizler sürecin takipçisi olduk. Emek ve demokrasi gücü olarak hem deprem sonrasındaki çadırlar bölgesindeki dayanışmamız, arkasında sürecin takipçisi olduğumuz birçok açıklama yaptık. Ancak bu açıklamaların bir karşılığı yok. 117 canın yüreğimize gömdüğümüz bugün de İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, dün olduğu gibi yarın da depremzedelerimiz ile birlikte tüm acılarımızı paylaşmak için hep bir arada olacağız. Bugün burada verdiğimiz sözlerin, geçmişte verdiğimiz sözlerin teminatı olduğunu, bunların takipçisi olduğumuzu tekrar duyurmak istiyorum.”

YÜCEL: MÜCADELEYE DEVAM EDECEĞİZ

İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel ise şöyle konuştu:

“Deprem gibi bir doğal afetin arkasına sığınarak kapitalizmin, denetimsizliğin ve kentleşmenin getirdiği sorunları yaşadık. Davları takip ediyoruz evet, süreçte birbirimize dayanarak yürüdük evet. Ama ne bu dayanışmaya ihtiyaç olsun istiyoruz ne de takip etmek zorunda kalacağımız davalar olsun istiyoruz. Biz insanlarımız insanca koşullarda, insanca konutlarda yaşayabilsinler istiyoruz. Bunun için mücadele etmeye devam ediyoruz. Mücadele etmeye de devam edeceğiz.”

ÇAMLI: RANT POLİTİKALARINDAN VAZGEÇİLMELİ

İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı da şunları söyledi:

“Deprem aslında bir doğa olayı. Yaşadığımız coğrafya deprem kuşağında. Bu doğa olayının nasıl bir afete dönüşebildiğini hep birlikte geçen yıl 117 canımızı kaybettiğimizde bir kere daha gördük. Uygulanan politikaları insan için değil kar odaklı bir takım süreçler ne yazık ki acıları yaşamamıza neden oluyor. Bu artık son olsun istiyoruz. Bu denetimsizlik, bu rant politikaları son olsun. Acı depremden sonra da devam etti. Geride kalanlar bu acıları yaşamaya devam ediyorlar. Biz bu hak kayıplarının son bulması için, rant politikalarının bitmesi için mücadele etmeye; bu acıların daha fazla yaşanmaması için bütün gücümüzle halkımızın sağlığına, güvenliğine sahip çıkmaya devam edeceğiz. Hepimizin tekrar başı sağ olsun. 117 canımız anılarımızda yaşayacak.”

 

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

  • TMMOB İl Koordinasyon Kurulu Dönem Sekreteri Aykut Akdemir’in konuşması
  • İzmir Baro Başkanı Özkan Yücel’in konuşması
  • İzmir Tabip Odası Başkanı Lütfi Çamlı’nın konuşması
  • Anma etknliğinden detay görüntüler