Ana Sayfa Gündem 30 Ekim 2021

PARİS İKLİM ANLAŞMASI

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Paris İklim Anlaşması parlamentoda onaylanırken bakanlığın fosil yakıtlı santralların kapasitelerini artırma hedefi bulunuyor” açıklamasını yaptı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, Paris İklim Anlaşması’nı onaylayan son 5 ülkeden biri olan Türkiye’de karbon emisyonunun azaltılmasına yönelik somut bir yol haritası bulunmadığını belirtti.

Yazılı açıklama yapan Akın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın; “Ülkemize Yeşil İklim Fonu’ndan 3 milyar 157 milyon dolar kaynak sağlanmasıyla ilgili mutabakat zaptının geçtiğimiz günlerde imzalandığı müjdesini sizlerle paylaşmak istiyorum” açıklamasını yaptığını anımsattı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na verdiği soru önergesinde bakanlığın yol haritasını, net sıfır emisyon hedefini, 2015 yılında Paris İklim Zirvesi’ne sunulan Ulusal Emisyon Azaltım Belgesi’nin güncellenmesi konusundaki çalışmaları sorduğunu ancak önergelerinin yanıtsız kaldığını aktardı. Akın, açıklamasında şu değerlendirmeleri yaptı:

“FON MÜJDESİ VAR, SOMUT BİR PLANLAMA YOK”

“Türkiye Paris İklim Anlaşması’nı imzalamayan 5 ülkeden biri konumundaydı. İktidar yıllarca bu ayıbı ülkemize yaşattı. 2016 yılında 175 ülkeyle birlikte imza koyduğu sözleşmeyi yıllarca parlamentoya getirmeyen iktidar; Türkiye’nin 5 yıl kaybetmesine neden oldu. Siyaset üstü bir konu olan iklim değişikliğiyle mücadeleyi siyasi maalesef siyasi bir şova dönüştürdü. Anlaşmanın TBMM’de kabul edilmesi bir zafer havasıyla sunuldu. Aslında anlaşmayı onaylamak bir sonuç değil; çok aşamalı bir sürecin ilk adımını oluşturuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan son olarak bu konuda sözde fon müjdesi verirken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ise konuyla ilgili sorularımıza yanıt bile vermiyor. Karbon emisyonunu yükselten etmenlerin başında enerji politikaları geliyor. Hatalı enerji politikaları hem iklim değişikliğini tetikliyor hem de vatandaşa zam olarak yansıyor. Paris İklim Anlaşması parlamentoda onaylanırken bakanlığın fosil yakıtlı santralların kapasitelerini artırma hedefi bulunuyor.”