Ana Sayfa Yurt 30 Ekim 2021

ÇANKAYA’DA CUMHURİYET’İN 98. YIL COŞKUSU  

Çankaya’da, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı gün boyu süren etkinliklerle kutlandı. İlçe genelinde bando gösterisi yapılırken, akşam Birinci Meclis’ten Anıtpark’a kortej halinde “Meşaleli Yürüyüş” düzenlendi. Cumhuriyet coşkusu, Edip Akbayram’ın Anıtpark’ta verdiği konserle doruğa çıktı.   

Çankaya Belediyesi, 23 Ekim’de başlattığı “Cumhuriyetin 98. Yılı Kutlamaları”nı 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda düzenlediği etkinliklerle sürdürdü.

Konserler, flash mob gösterileri gibi bir dizi etkinlikle kutlamaları bir hafta önceden başlatan Çankaya Belediyesi, bayram sabahına da etkinliklerine “merhaba” dedi. 

ÇANKAYA SOKAKLARINDA BAYRAM COŞKUSU

Çayyolu Atapark’ta bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk koyulmasıyla başlayan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri, gün boyu ses araçlarının milli marşlar eşliğinde şehir turu ile Nutuk, Çocuklar için Nutuk, Cumhuriyet şiirleri kitapları ve Türk Bayrağı dağıtımıyla devam etti.

Çankaya Belediyesi Gençlik Bandosu da gün boyu parklarda ve meydanlarda milli marşları seslendirdi. 

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in binlerce vatandaşla birlikte ilk TBMM önünde başlattığı “Meşaleli Yürüyüş”, bando eşliğinde, Gar, Tandoğan-Anıtkabir ve Akdeniz Caddesi güzergahı üzerinden Anıtpark’a varılmasıyla tamamlandı.   

“EN BÜYÜK BAYRAM KUTLU OLSUN”

Anıtpark’ta toplanan cumhuriyet sevdalılarına seslenen Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Atamızın hemen yanı başında cumhuriyetimizin 98. yılını kutluyoruz. O’nun deyimiyle en büyük bayramdır bugün, kutlu olsun” dedi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün her geçen gün çok daha fazla sevildiğini ve çok daha fazla kıymetinin bilindiğini belirten Taşdelen, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

“Bizler, Mustafa Kemal’in askerleriyiz ve öyle olmaya da devam edeceğiz. Biz, Çanakkale’deki Seyit Onbaşı’dan, Erzurum’daki Nene Hatun’dan, İzmir’de ilk kurşunu atan Hasan Tahsin’den geliyoruz. Biz, tam bağımsız Türkiye diyen Denizlerden, ben anti-emperyalistim diyen Uğur Mumculardan geliyoruz. Atatürk bize bilimi, aklı ve çağdaş uygarlık düzeyini bıraktı. O nedenle Atatürk çağları aşan bir liderdir. Yaşasın Cumhuriyet, yaşasın Mustafa Kemal Atatürk aydınlığı.”  

EDİP AKBAYRAM’IN ADI, ÇANKAYA’DA YAŞAYACAK   

Başkan Alper Taşdelen, konuşmasının sonunda, “Edip Akbayram bizim onurumuz, bizim gururumuzdur ve biz sanatçılarımızın, aydınlarımızın değerini onlar yaşarken biliyoruz” diyerek 13 Kasım’da Cevizlidere Mahallesi’nde açılacak yeni parka Edip Akbayram’ın adının verileceğini müjdeledi.

EDİP AKBAYRAM KIZI İLE İLK KEZ SAHNEDE

Konserde ilk olarak Edip Akbayram’ın kendisi gibi sanatçı olan kızı Türkü Akbayram sahneye çıktı. Söylediği şarkı ve türkülerle beğeni toplayan Türkü Akbayram’ın ardından Edip Akbayram Ankaralılar’la buluştu. Muhteşem sesi ve yorumuyla cumhuriyet coşkusunu doruğa çıkaran Akbayram’ın söylediği türkülere, alanı dolduran vatandaşlar da hep bir ağızdan eşlik etti. 

Kızı ile birlikte ilk kez sahneye çıktığını söyleyen Edip Akbayram, konserin son şarkısı olan Zülfü Livaneli’nin “Sevda Değil” eserini de kızıyla birlikte seslendirdi.