Ana Sayfa Yurt 30 Ekim 2021

BODRUM’DA GÜZ PANAYIRI

MELİS ANTER

Muğla’nın Bodrum ilçesinde “Bir Başka Bodrum” adlıyla Güz Panayırı kuruldu.

Muğla’nın Bodrum ilçesi Ortakent Mahallesi pazar yerinde, Bodrum Belediyesi desteği ile sanatçı Zeynep Casalini ve Özgehan Şahin tarafından organize edilen “Bir Başka Bodrum Güz Panayırı” etkinliği bugün başladı.

Panayırda el işi örgü ürünleri, yerel tohumdan üretilen organik gıdalar, kitaplar, el işlemesi ahşap ürünler yer aldı. Bodrum Engelliler Sağlık Vakfı, Bodrum Tohum Vakfı, Bodrum Edebiyat Sanat Platformu, Yanındayım Derneği gibi birçok vakıf ve dernek, panayıra katıldı.

İYİLİĞE, UMUDA, IŞIĞA, RENGE ÇOK İHTİYACIMIZ, BUNUN İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPACAĞIZ

Panayırı Bodrum Belediyesi desteği ile organize ettiklerini belirten sanatçı Zeynep Casalini, şunları söyledi:

“Ortağım Özgehan Şahin ile beraber, ‘Bir Başka Bodrum’ isimli bir değişik, Bodrum’u tanıtma markası diyelim, bunu oluşturduk. Bu bizim ilk panayırımız. Ama son olmayacak. Bu güzel bir başlangıç oldu. Çok canlı ve çok hareketli bir gün geçiriyoruz. Sevgili Başkanımız Ahmet Aras ve tüm belediye çalışanları tam destek verdiler. Çok teşekkür ediyoruz. Böyle bir başlangıçtan sonra daha da hoş şeyler olacağına inanıyorum. Şu anda iyiliğe, umuda, ışığa, renge de çok ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. O yüzden de elimizden geleni yapacağız.”

İÇİNDE SOSYAL SORUMLULUK VE FARKINDALIK OLAN BİRÇOK ETKİNLİK DÜZENLEYECEĞİZ

Panayırın ve “Bir Başka Bodrum” projesinin ortaklarından olan Özgehan Şahin ise şöyle konuştu:

“Bir Başka Bodrum’u Zeynep Casalini ile beraber kurduk. Amacı da Başka Bir Bodrum isteyenleri bir araya toplamaktı. Biz bunu şu anda başardığımızı düşünüyoruz. İnşallah bundan sonra da pek çok etkinlikte, içinde mutlaka sosyal sorumluluğun ve sosyal farkındalığın olduğu etkinlikler yapıyor olacağız. Burada da sosyal sorumluluklar, farkındalıklar var. Bunların bir tanesi Elektronik Geri Dönüşüm Hareketi. İlk burada başladı. Orada da Yanındayım Derneği ile Geri Dönüşüm Derneği’nin anlaşmasıyla elektronik atıkları topluyoruz. Burada şu anda bir sepetimiz var. Bunlar okullara bilgisayar olarak geri dönüyor. Burada bir farkındalık yaratılmaya çalışıyor. Yine birçok derneğimiz, vakfımız bizimle beraber. Müzik burada, gastronomi burada, sanat burada, lokal tasarımcılar burada, çok keyifli bir günde hep beraberiz. Daha pek çoğunda beraber olmak dileğiyle.”

TAMAMEN ORGANİK OLAN ÜRÜNLERİ TÜKETİCİYE ULAŞTIRMAK İÇİN GÜZEL BİR GÜN OLDU

Panayırda birçok stantları bulunan Bodrum Tohum Derneği Başkanı Ercan Arıkan ise panayırda yer almaktan çok mutlu olduklarını belirtti. Arıkan, “Bodrum Tohum Derneği 8. Yaşına giriyor. Bu Pazar yerinde uzun yıllardır yer alan bir derneğiz. Bu sene Zeynep Casalini bir Bodrum Güz Panayırı organize etti. Bugün hep beraber bu güzel günü gerçekleşirdik. Bodrum Tohum Derneği’nin amacı ücretsiz, zehirsiz ata tohumu ile tarıma teşvik etmek. Temiz gıda yani hiçbir şekilde pestisit olmayan ürünleri tüketiciye ulaştırmak, onların sağlıklı beslenmesini sağlamak” dedi.

Arıkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biliyorsunuz tohum çok önemli. Ata tohumlarını biz topluyoruz, üyelerimize takas yoluyla, daha fazla üreticinin olması için çalışıyoruz. Bu arada GDO’lu her şeye karşıyız. Gübre olayında geleneksel tarımı destekliyoruz. Zehir zaten kesinlikle kullanmıyoruz. Buradaki bütün üyelerimizin ürünleri laboratuvarda test ediliyor. Hiçbir şekilde pestisit madde içermeyen, güvenle tüketilebilecek ürünler yetiştiriyor üreticilerimiz. Bunları da bu pazarlar yoluyla tüketicilerimize ulaştırmaya çalışıyoruz.”