Ana Sayfa Gündem 30 Ekim 2021

BAŞKENTTE CUMHURİYET COŞKUSU SOKAKLARA TAŞTI

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in 98. yıl dönümünü başkentte çeşitli etkinliklerle kutlamaya devam ediyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, başkentlilerle birlikte 1. TBMM önünden başlayıp Anıtkabir’e kadar süren, “Meşaleli Yürüyüşe” katıldı. Gençlik Parkı’nda yapılan “Gazapizm” ve Büyük Sahne’de düzenlenen “Figen Genç ve Kent Orkestrası Cumhuriyet Tangoları” konserleriyle bayram coşkusunu artırdı.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in 98. yıl dönümünü başkentin dört bir yanında düzenlediği çeşitli etkinliklerle kutladı.

“Cumhuriyet Haftası” kapsamında Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın da katıldığı ve 1. TBMM’den başlayıp Anıtkabir’e kadar devam eden “Meşaleli Yürüyüş” binlerce Ankaralıyı bir araya getirdi.

“CUMHURİYET’İN ZAFERİ” SERGİSİ, BAŞKENTLİLERLE BULUŞTU

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği iş birliği ile düzenlenen “Cumhuriyet’in Zaferi” sergisi, Kızılay Zafer Çarşısı Sanat Galerisi’nde Başkentli sanatseverlerle buluştu.

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Bozkurt, Kültür ve Tabiat Daire Başkanı Bekir Ödemiş, Ankara Kent Konseyi Kale Meclisi Başkanı Şevket Bülend Yahnici ve Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği Başkanı Güzin Arısoy ve çok sayıda Başkentli’nin açılışına katıldığı sergide, 154 sanatçının eseri, 6 Kasım 2021 tarihine kadar sergilenecek.

Kültür ve Tabiat Daire Başkanı Bekir Ödemiş serginin açılışında yaptığı konuşmada, “Anadolu’nun kuruluşundan bugüne var olan tüm kültürlere sahip çıktığımız gibi bu salonda ürettiğimiz tüm değerlerin üzerine katarak Anadolu’nun aydınlık yolculuğunu, Cumhuriyet’in aydınlık geleceğini hep birlikte hazırlayacağız” dedi.

Birleşmiş Ressamlar ve Heykeltraşlar Derneği Başkanı Güzin Arısoy da şunları söyledi:

“29 Ekim coşkusuyla bir sergi hazırlayalım diye yola çıktık ve Büyükşehir Belediyesi ile diyalog halindeydik. Burayı bize tahsis ettiler. 154 sanatçı ve üyemizle birlikte sergiye hazırlandık. Cumhuriyet’in Zaferi sergisi beni çok duygulandırdı ve onurlandırdı. Bu kadar yoğun bir ilgi beklemiyorduk.”

30 Ekim Cumartesi günü saat 14.00’te Yavuz Bozkurt’un resim performansı ile devam edecek olan sergi, 6 Kasım Cumartesi günü saat 14.00’te Zafer Gençaydın, A.Celal Binzet, Ayşe Seda Meral ve Ünsal Piroğlu’nun katıldığı söyleşi ve saat 16.00’da da Mehmet Ali Doğan’ın resim performansı ile sona erecek.

Cumhuriyet’in 98. yılını çeşitli etkinliklerle kutlayan Büyükşehir Belediyesi, Gençlik Parkı’nda düzenlediği “Gazapizm” konseri ile başkentli gençleri bir araya getirdi.

FİGEN GENÇ VE KENT ORKESTRASI CUMHURİYET TANGOLARI, BAŞKENTLİLERİ NOSTALJİ YOLCULUĞUNA ÇIKARDI

Büyükşehir Belediyesi, başkentlileri, “Sanatçı Figen Genç ve Kent Orkestrası Cumhuriyet Tangoları” konseriyle de nostalji yolculuğuna çıkardı.

Gençlik Parkı Büyük Sahne’de düzenlenen konserde, Başkentlilerle Cumhuriyet Bayramı’nda bir arada olmaktan mutluluk duyduğunu belirten Figen Genç, “Cumhuriyet’in 98. yılında Kent Orkestrası ile birlikte bu konseri gerçekleştirdiğimiz için çok mutluyum. Küçük bir çocuk gibi heyecanlı ve sevinçliyim. Bir masal gibi güzeldi. Cumhuriyet, kadınlar için çok önemli. Dünyada ilk seçme ve seçilme hakkını biz kazandık. Ben de bir Cumhuriyet kadını olarak var olmaktan çok mutluyum” dedi.