Ana Sayfa Yurt 30 Ekim 2021

1,4 TON BALIĞA EL KONULDU

Kayseri Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Kocasinan Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü Su Ürünleri Kontrol ekipleri, gece yarısı balıkçıların depolarına baskın yaptı. Denetimlerde, Su Ürünleri Kanunu’na aykırı olarak, yaklaşık 1400 kilogram istavrit balığına, “yasal boy limitinin altında” oldukları gerekçesiyle el konuldu, firmaya ise yasal işlem yapıldı.

Kayseri Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve Kocasinan Tarım ve Orman İlçe Müdürlüğü Su Ürünleri Kontrol ekipleri, kentteki balıkçıları denetledi. Nakil kamyonları kontrol edildi. Soğuk hava depolardaki kutular incelendi, şok odalarına girildi, mezat alanındaki balıklar incelendi. Kutularda, yasal sınır olan 13 santimetreden kısa olarak avlanan yaklaşık 1400 kilogram istavrit balığına el konuldu.

Kayseri Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa Şahin, denetimlerle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Bakanlığımıza bağlı tüm İl ilçe müdürlüklerince balıkçı teknelerinin limana gelişinden, balığın sofraya gelişine kadar her noktada denetimler yapıyoruz. Balıkların boylarına bakıyoruz. Sürdürülebilir balıkçılık için, gelecek nesillerinde balık tüketebilmesi için, bugün de depolarda denetim yapıldı. Su ürünleri yasal boy limitlerine uymayan balıklara el konuldu. Ürünlerin mülkiyeti kamuya geçirildi. Balıkçılarımızın avlanabilir boy limitinden küçük balıkları satmamalarını aynı şekilde vatandaşlarımızdan da avlanabilir asgari boy limitlerinden küçük boydaki balıkları satın almamalarını özellikle istirham ediyoruz.”