Ana Sayfa Yurt 30 Ekim 2021

AYVALIK BAHÇELERİNDE ZEYTİN HASADI

AYSUN FİRİK

16. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Festivali’nde bahçeden hasat edilen zeytinler, sıkılarak yağa dönüştürüldü. Geçen yıl salgın nedeniyle yapılamayan festival, bu yıl renkli görüntülere sahne oldu.

Ayvalık Barbunun Çiftliği’nde düzenlenen etkinliklerde, zeytin toplama yarışması ve zeytin hasadı yapıldı. 16. Ayvalık Uluslararası Zeytin Hasat Festivali’nin konukları arasında eski TBMM Başkanı Hüsamettin Cindoruk ve tarihçi İlber Ortaylı da vardı.

Dünyaca ünlü lezzeti, altın sarısı rengi ile ilgi gören zeytinyağı için Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde uluslararası hasat festivali kapsamında zeytinyağı tadımı da yapıldı.

Yaklaşık 2 milyon zeytin ağacı bulunan Ayvalık’ın temel geçim kaynaklarından olan zeytin ve zeytinyağı üretimini ve kullanımını artırmak amacıyla düzenlenen festivale Türkiye’nin değişik kentlerinden onlarca vatandaş, tadım uzmanı ve sektör temsilcileri katıldı.

Hasat etkinlikleri öncesinde konuşan Ayvalık Ziraat Odası Yönetim Kurlu Başkanı Hasan Baysal, “En büyük dileğimiz hasat sezonumuzun çiftçilerimiz için de bugün burada olduğu gibi bir festival havasında geçmesidir” dedi.

Ayvalık Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Büyükçıvgın, etkinlikleri düzenlemekteki amaçlarının coğrafi işaretli Ayvalık Zeytinyağını hem Türkiye’ye hem dünyaya tanıtmak hem de tüketimini arttırmak olduğunu söyledi.

Büyükçıvgın, “Kişi başına tüketilen zeytinyağı miktarını arttırmak amacıyla biz bu festivallere başladık. Devamında da geliştirerek bütün Türkiye’de bu tip zeytin hasat festivallerin yapılmasına öncülük ettik” dedi.

Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin ise konuşmasında, “Kazdağları’ndan gelen poyraz rüzgarıyla körfezde oluşan ılıman iklim kuşağının buluşma noktasındaki bölgeye has coğrafi konumuyla pek çok tarım ürününün yetiştiği Ayvalık’ta erken hasat dönemiyle birlikte zeytinlerin yağa dönüştüğü muhteşem yolculuğa başlıyoruz” diye konuştu.

Festivalin verimli bir sezonun başlangıcı olmasını temenni eden Balıkesir Valisi Hasan Şıldak ise şöyle konuştu:

“Benden önceki konuşmacılar Ayvalık’ı, tarımı, zeytini çok güzel tarif ettiler. Balıkesir coğrafyasına baktığımızda ilimizin Ege’den Marmara’ya uzanan geniş coğrafyası içinde çok bereketli topraklara, geniş bir turizm potansiyeline ve kültür hazinesine sahip olduğunu görüyoruz. Tarımın başkenti, Türkiye’yi doyuran şehir diyoruz. Gelişen bir alan olarak da artık ilimizde turizm şehri olma yolculuğundan bahsediyoruz. Balıkesir, tarım la turizmi, hayvancılığı ve kültürü birleştiren şehir olma yolunda hızla ilerliyor. Festival etkili bir mod içermeli. Getirilerinin çok daha yüksek seviyede olmasını temenni ediyoruz. Önümüzdeki yıldan itibaren festivalimizi evet süre olarak 4 güne yayıyoruz ama içeriğini çok daha zengin hale getirip sonuç odaklı çalışmamız lazım. Yani kendin söyle kendin dinle havasından çıkmamız gerekiyor. Biraz daha gözümüzü ufkumuzu geniş tutmamız lazım.”

Burhaniye Belediyesi Halk Oyunları ekibinin folklor gösterisinin ardından festivale katkısı bulunanlara plaketleri verildi.

16’ncı Ayvalık Uluslararası Zeytin Festivalinde olduklarını kaydeden AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey, şöyle konuştu:

“Bugün burada gerçekten şenlik var. İsmi bereketle anılan zeytin, zeytinyağı ile alakalı büyük bir farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl düzenlenen festivalde Ayvalık’ın dört bir tarafından, Balıkesir dört bir tarafından, hatta Türkiye’nin değişik yerlerinden gelen insanlar var. Bizler de bugün bu festivale, bu canlılığa, bu coşkuyla eşlik ediyoruz. Hep birlikte zeytin topladık. Zeytin hasadı yaptık. Zeytine genelde çok büyük destekleri var hükümetimizin. Zeytinyağına tonda 800 TL hatta bu zamana kadar yapılmayan bir şey daha yaptık o da özellikle Zeytin danesine 15 kuruş destek veriliyor. Yine bunu yanında mazot desteği var. Tarlada budama desteği var. Gübre desteği var. Çiftçimizi her türlü destekliyoruz. Balıkesir’in yüz akı olan, Balıkesir’in bir değeri olan, Balıkesir’in bir kıymeti olan zeytinin, zeytinciliğin, çiftçiliğin, tarımın gelişmesi ile alakalı elimizden ne geliyorsa yapıyoruz.”

Yöresel kıyafetleriyle zeytin toplama yarışmasına katılan kadınlardan en çok zeytini toplayarak birinci olan Şükran Oral: “Bir tam bir de yarım sepet zeytin topladık. Birinci olduk. Mutluyuz. Ödülü de aldık.” ifadesini kullandı.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ

* Hasat etkinlikleri öncesinde konuşan Ayvalık Ziraat odası Yönetim Kurlu Başkanı Hasan Baysal
* Ayvalık Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Büyükçıvgın
* Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin
* Balıkesir Valisi Hasan Şıldak
* Şule Bozkurt
* AK Parti Balıkesir Milletvekili Mustafa Canbey
* Şükran Oral