Ana Sayfa Yurt 30 Ekim 2021

ANTALYALILAR, CUMHURİYET İÇİN SEL OLDU AKTI

Antalyalılar, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı coşku, heyecan ve gururla kutladı. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen fener alayı ve Kıraç konseri, on binlerce Antalyalı’nın katılımıyla gerçekleşti.

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla fener alayı düzenlendi. Konyaaltı Varyant’tan Cumhuriyet Meydanı’na kadar süren, kilometrelerce uzunluktaki fener alayı, meşale ve Türk bayraklarıyla renklendi.

Fener Alayı’na evlerinin balkonlarından ve iş yerlerinin önünden bayraklarıyla ve alkışlarıyla destek veren Antalyalılar, Cumhuriyet Bayramı coşkusuna ortak oldu. Fener Alayı Cumhuriyet Meydanı’na ulaştığında meydanda bekleyen Antalyalıların da katılımıyla coşku doruğa çıktı. 

DAŞ’TAN ANTALYALILARA TEŞEKKÜR

Konser öncesi yaptığı konuşmada Antalyalılara Cumhuriyet Bayramı’nı adına yakışır şekilde kutladıkları için teşekkür eden Cumhuriyet İçin El Ele Platformu Sözcüsü İbrahim Daş, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e de coşkulu kutlama programı için teşekkür etti.

Daş, konuşmasının devamında şu sözlere yer verdi:

“100 yıl önce kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle omuz omuza vermiş ve başarmış bir milletin çocukları olarak diyoruz ki Cumhuriyet fazilettir, Cumhuriyet demokrasidir. Cumhuriyet hak, hukuk, adalettir. Cumhuriyet halkın egemenliği ve tam bağımsız Türkiye demektir. Yaşasın Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Yaşasın Cumhuriyet.”

BAŞKAN BÖCEK, CUMHURİYET BAYRAMI’NI KUTLADI

Cumhuriyet Konseri öncesi meydanı dolduran Antalyalılar’a seslenen Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek ise elinde Türk bayrağı ile sahneye çıkarak Antalyalılar’ı selamladı. Başkan Böcek konuşmasına, “Cumhuriyet 98 yıl önce bugün özgürlüğümüz ve bağımsızlığımız için yakılan bir meşaledir. Aydınlanmanın adı, kimsesizlerin kimsesi, mücadele eden halkın sesidir. Cumhuriyet laikliktir, bir halkın özlemidir, emektir, namusuyla kazançtır, ülkenin kalkınmasıdır. Cumhuriyet bağımsız bir ülkedir. En büyük devrimdir. Her 29 Ekim bize inanmayı, var olmayı, bitti denilen yerden yeniden başlamayı hatırlatır. Millet olmanın, özgür olmanın, biz olmanın gücünü anlatır. İmkansızın mümkün olduğu gündür bugün. Bizi ulus, toprağı vatan yapan gündür bugün. Hepimize kutlu olsun“ sözleriyle başladı. 

“İYİ Kİ VARSIN CUMHURİYET”

Cumhuriyet meşalesini yakan Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını da yad eden Başkan Böcek, “Attığımız her adımda Ata’mızın izinden gitmeye ve Cumhuriyetin ilkeleriyle yürümeye devam edeceğiz. Yüzümüzü hep aydınlığa, özgürlüğe ve daha güzel yarınlara çevireceğiz. İyi ki varsın Cumhuriyet” dedi.

Atatürk’ün çocukluğu dışında her saniyesini vatan ve millete ayırdığına vurgu yapan Başkan Böcek konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Ekilir ekin geliriz. Ezilir un geliriz. Bir giden bin geliriz. Allah bu birliğimizi beraberliğimizi bozamasın. Hep birlikte al bayrağımıza, ezanımıza, Cumhuriyetimize, Atatürk’ün devrimlerine sahip çıkmaya devam edeceğiz.”

ANTALYALILAR’I SELAMLADILAR

Başkan Böcek’in konuşmasının ardından CHP Antalya Milletvekilleri Cavit Arı, Rafet Zeybek, Çetin Osman Budak ve Aydın Özer ile CHP İl Başkanı Nuri Cengiz ve Cumhuriyet İçin el Ele Platformu Sözcüsü İbrahim Daş sahneye çıkarak ellerinde Türk bayraklarıyla meydanı dolduran Antalyalıları selamladı. 

CUMHURİYET KOROSU, KIRAÇ’A EŞLİK ETTİ

Başkan Muhittin Böcek’in konuşmasının ardından rock müziğinin güçlü sesi Kıraç ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet Korosu sahne aldı. Cumhuriyet Meydanı’nı dolduran on binler, Kıraç ve Cumhuriyet korosunun seslendirdiği marşlar ile coştu. Kıraç ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet korosu konsere, “Biz Atatürk Gençleriyiz” marşıyla başladı. Kıraç ve Cumhuriyet korosu, konsere sırasıyla İzmir Marşı, Ankara Marşı, Vatan Marşı ve Plevne Marşı ile devam etti. Kıraç, koro ile son olarak Hoş Gelişler Ola Mustafa Kemal Paşa isimli şarkıyı seslendirdi. Antalyalılar marşlara ellerindeki Türk bayraklarıyla eşlik etti. 

COŞKU BİR AN OLSUN DİNMEDİ

Marşların ardından Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Büyükşehir Belediyesi Cumhuriyet korosu adına koro şefi Fatma Kalmaz’a çiçek takdim etti. Başkan Böcek, Kıraç’a da çiçek ve Atatürk tablosu hediye etti.

Cumhuriyet korosuna teşekkür eden Kıraç, daha sonra konserine “Endamın Yeter” isimli şarkısıyla devam etti. 

Gece boyunca coşkunun bir an olsun dinmediği konserde Kıraç, Antalyalılara unutulmaz bir gece yaşattı.