Ana Sayfa Gündem 30 Ekim 2021

1 YIL GEÇTİ ONLAR HALEN KONTEYNERDE YAŞIYOR

Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, İzmir’de 30 Ekim depreminin yıl dönümünde halen konteyner kentte kalan çocukların yüzünü güldürdü. Yaklaşık 800 yurttaşın yaşamını sürdürdüğü alanda 114 çocuğa bisiklet hediye eden Sandal, “Çocuklarımızın isteğini yerine getirdik. Her ihtiyaçlarında depremzedelerin yanındayız” dedi.

İzmir’de 117 yurttaşın yaşamını yitirdiği 30 Ekim depremi sonrası evleri yıkılan ve hasar alan yurttaşların geçici olarak yerleştirildiği konteyner kentte yaşam sürüyor. Depremin ardından Bayraklı Haydar Aliyev Caddesi’nde 46 dönümlük alana 493 konteynerlik kent kurulmuş, evleri hasar alan ve yıkılan aileler ekim ayı sonunda bu bölgeye yerleştirilmişti.

Depremin yıl dönümünde halen 800 yurttaşın yaşadığı konteyner kenti ziyaret eden Bayraklı Belediye Başkanı Serdar Sandal, çocukların yüzünü güldürdü. Yurttaşlarla sohbet edip dertlerini dinleyen Başkan Sandal, 114 çocuğa bisiklet hediye etti.

“AFET BÖLGESİ İLAN EDİLSEYDİ, SORUN YAŞAMAYACAKTIK”

ANKA Haber Ajansı’na konuşan Başkan Sandal, periyodik olarak depremzedeleri ziyaret ettiklerini belirterek şöyle konuştu:

“Konteyner bölgesini de sık sık ziyaret ediyoruz. Çocuklarımızın bizden talebi vardı. Bisiklet istemişlerdi. O isteklerini yerine getirdik. Şu an konteyner bölgesinde 300 hane var. Sanıyorum 800’ün üzerinde yurttaşımız orada. Her türlü ihtiyaçlarını, aylık, günlük ne zaman ne talep ederlerse karşılıyoruz. Sadece orası değil tüm depremzedelerle ilgili desteklerimize devam ediyoruz. Yıkım ve yeniden imalat sürecinin tamamlanması lazım ki vatandaşlarımız konutlarına geçebilsin. Ağır hasarlı binaların tamamı yıkıldı. Ruhsatlandırma işlemi başladı. Temeli atılan binalar var. Sanırım bir yıl içerisinde ciddi bir yol almış oluruz. Bir bütün olarak dayanışmanın ne olduğunu Türkiye’ye örnek bir şekilde gösterdik. Çadır sürecinde de vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılıksız bırakmadık. Sorun yaşamadan vatandaşımızı çadır sürecinden geçici konutlara geçirdik. Bayraklı Belediyesi olarak 400 aileyi farklı yerlere yerleştirdik. Beyaz eşyalardan küçük ev eşyalarına kadar ihtiyaçlarını karşıladık. Vatandaşın derdinin çözülmesi için bir şeyi kaçırdık. Karadeniz’de selden sonra afet bölgesi ilan edildi ve ihtiyaçlar karşılandı. Çok sevindik. Bayraklı’da 117 kaybımız var, 20 bin insanımız sokaktaydı. Afet bölgesi ilan edilmeliydi. Öyle olsaydı bugün bu sorunları konuşmuyor olacaktık.”