Ana Sayfa Gündem 29 Ekim 2021

OKULDA KALEM TUTMASI GEREKEN ELLER TARLADA ÇUVALDIZ TUTUYOR

TAMER ARDA ERŞİN- DİLAN KUTLU

Şanlıurfa’dan Ankara’ya aileleriyle birlikte soğan hasadına gelen çocuklar, küçük yaşlarına rağmen sabah güneş doğmadan işe başlıyor, ancak güneş batınca kaldıkları çadırlara girebiliyor. Okul sırasında kalem tutması gereken eller, tarlada çuvaldız tutuyor. CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, Polatlı’daki bir soğan tarlasında karşılaştığı küçük kıza “Ne zamandır tarlada çalışıyorsun” diye sordu. Kızın yanıtı “Hep geliyoruz tarlaya” oldu.

Her yıl Şanlıurfa’dan Ankara’ya gelen tarım işçisi ailelerin kaderi yılladır değişmiyor. Aileleriyle gelen çocuklar, nisan, mayıs aylarında okulunu bırakıyor; tarlada ekim ayının sonuna kadar çalıştıktan sonra kasım ayında okula dönebiliyor. Derslerinden geri kalan çocukların büyük kısmı; bir süre sonra okulu bırakıyor. Onların kaderi de anne ve babaları gibi tarım işçiliği oluyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü, 18 yaşından küçük çalışanları çocuk işçi kabul ediyor. Türkiye’de ise 14 yaşını tamamlamış çocukların hafif işlerde çalışabileceği mevzuatta yer alıyor. Mevzuatta ‘hafif işler’ diyor ancak ağır ve tehlikeli iş sınıfında yer alan tarımda küçük yaştaki çocuklar çalışmaya devam ediyor.

“İŞLER BİTİNCE OKULA GİDECEKLER”

Çocuk işçilerle Polatlı’daki soğan tarlalarında sohbet eden CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, soğan çuvallarını bağlayan 5 yaşındaki kız çocuğuna “Okula gidiyor musun” diye sordu. Emir, küçük kızdan “Sonra gideceğim” yanıtını aldı. Küçük kızın 3. sınıfa giden ablası ise Emir’in “Okulda olman gerekmiyor mu” sorusuna, “Suruç’ta” diye cevap verdi. Küçük kızın 6 aydır tarlada çalıştığını dayıbaşında öğrenen Emir, küçük kıza “Ne zaman okula gideceksin” diye bir soru daha sordu ancak küçük kız soruyu yanıtlayamadı; CHP’li Emir’in “Bu işler bitince” sözünü “Evet” diye onaylayabildi.

Emir, “Küçücük çocuklar soğan topluyorlar, çuvallıyorlar, çuvalın ağzını dikiyorlar. Bu çocukların aslında okulda olmaları lazım” dedi. Emir, çocuk işçilerle sohbetini şöyle sürdürdü:

EMİR: Canım ne zamandır buradasınız?

3. SINIFA GİDEN KÜÇÜK KIZ: Bir sürelik.

EMİR: Ne zamandır tarlada çalışıyorsun?

KÜÇÜK KIZ: Hep geliyoruz tarlaya.

EMİR: Okullar açıldı ama sen okulu özledin değil mi?

KÜÇÜK KIZ: Evet özledim.

EMİR: Ne zaman gideceksin biliyor musun?

KÜÇÜK KIZ: Hayır.

EMİR: Bu iş biter bitmez gideceksiniz herhalde değil mi?

“ÇALIŞMA BAKANININ BU ÇOCUKLARI GÖRMESİ GEREKİYOR”

Murat Emir, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin’e çocuk işçiliği konusunda önlem alma çağrısında bulunarak, şunları söyledi:

“Biri 5, biri 7 ve diğeri 9 yaşında. Bu çocukların şu anda okulda olmaları, evlerinde olmaları gerekiyor. Bu çocukların oynaması gerekiyor. Oyun çağındaki çocuklar. Aslına bakarsanız tehlikeli de bir iş yapıyorlar. Ellerinde çuvaldızlar var. Son derece çocuklar açısından uygun olmayan bir yerdeler. Maalesef Türkiye’mizin gerçeği bu. Özellikle çocuk işçiliği konusunda yapmamız gereken çok şey var ve mutlaka önlemek zorundayız. Çocukların böylesine olumsuz koşullarda çalışmak zorunda bırakılması asla kabul edilemez. Çalışma Bakanı’nın bu çocukları görmesi gerekiyor. Bu çocuklar için acilen önlem almasını bekliyoruz. Bu çocuklar hepimizin geleceği. Mutlaka bu konuda bir şeyler yapmanın zamanı geldi artık.”