Ana Sayfa Gündem 29 Ekim 2021

İZMİR’DE CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU

Cumhuriyetin 98’inci kuruluş yıl dönümü İzmir Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törenle kutlandı.

İzmir’de dün Atatürk anıtına çelenk sunulması ile başlayan 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları bugün resmi törenlerle devam etti. İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Ege Ordusu ve Garnizon Komutanı Orgeneral Ali Sivri ile İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer tören aracı ile katılanların bayramını kutladı.

Cumhuriyet Meydanı’ndaki törene CHP ve AKP İzmir milletvekilleri, siyasi parti temsilcileri, ilçe belediye başkanları ile yurttaşlar katıldı. Halk oyunları gösterilerinin yapıldığı, öğrencilerin şiirler okuduğu törende konuşan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, şunları kaydetti:

“Türk milleti, kendisine dayatılan esaret, küçültme ve dağıtma senaryolarını, Gazi Mustafa Kemal Atatürk yüksek bir fedakârlık, azim ve inançla, destansı bir mücadele sonucunda istiklal savaşını kazanmış, yeni kurulan devleti cumhuriyetle taçlandırmıştır. Cumhuriyetimizin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü onun kahraman silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan aziz şehitlerimizi ve hayatlarını kaybeden gazilerimizi sonsuz minnet şükran ve rahmetle anıyorum.”