Ana Sayfa Yurt 29 Ekim 2021

CHP KARASU İLÇE BAŞKANI SÜT: KÖYLÜ ARSASIYLA İLGİLİ MUHATAP BULAMAYACAK

MEDİNE TURAN

Sakarya’da, CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, köy tüzel kişiliklerine ait 142 taşınmazın devredilmek istenmesine tepki gösterdi. Süt, “Taşınmazların satışı ya da devri arasında fark yok. Elden çıkan arsa, dönüşü olmaksızın gidecek. Köylü vatandaş da arsasıyla ilgili karşısında muhatap bulamayacak” dedi.

Sakarya’da, CHP Karasu İlçe Başkanlığı, ilçenin sorunlarının görüşülmesi için bir toplantı yaptı. Toplantıya, Karasu mahalle muhtarları ve CHP’li belediye meclis üyeleri katıldı.

CHP Karasu İlçe Başkanı Aykut Süt, “Ortak yaşam alanımız olan Karasu’muzu daha ileriye nasıl taşırız. Bunun planlamasını yapmayı amaçladık” dedi. Yönetimsel yanlışları belirleyip ve çözüm yollarını bulmak amacıyla mahalle muhtarlarıyla bir araya geldiklerini belirten Süt, “Muhtarlarımızın görüşleri ve önerileri bu konuda bize ışık tutacak” diye konuştu.

Ekim ayı meclis toplantısında görüşülen ve çevre mahalleri ilgilendiren taşınmazların satışına yönelik görüşlerin de bildirildiği toplantıda CHP’li belediye meclis üyesi Mustafa İngenç arsa satışları ile ilgili olarak şunları söyledi:

“OLUŞAN KAMU ZARARI 89 BİN LİRA”

“Vergi borcu karşılığı 80 taşınmaz Maliye Bakanlığı’na, 64 adet taşınmaz da sigorta prim borcuna karşılık Sosyal Güvenlik Kurumu’na devri söz konusu oldu. Geçmişte satışlardan ağzımız yandı. Mezarlık, köy konağı ve imam lojmanının satıldığını gördük.

Küçük Karasu Mahallesi’nde 2017 yılında köylünün kendi parasıyla yapılan sağlık evi ve muhtarlık binası, belediye meclisi tarafından satıldı. 595 metrekare arsa, üzerindeki bina yok sayılarak 119 bin liradan satıldı. Şikayette bulunduk. Geçmiş yönetimin, belediye başkanın, başkan yardımcısı, encümen üyeleri ve takdir komisyonunun yargılanmasını istiyorum. Çünkü oluşan kamu zararı 89 bin lira.

Bu acı tecrübeden sonra yine arsa satışına geldik. Başkan ve meclis üyeleri dahil 25 kişi, eline listeyi alıp da bu arsalar nedir diye bakmamıştır. Değerlendirme yok, izahı ve ayrıntısı yok. Kimse bu arsaları incelemedi.

“ELEŞTİRDİKLERİNİ YAPIYORLAR”

Geçmiş belediyeyi eleştirerek ilçe yönetimine talip oldunuz, aynı şeyleri siz yapıyorsunuz. Çok iyi performans sergilenecekti. Seçildiği günden beri her olumlu çalışmaya imza attık. Ama çevre mahallelerin geleceğini ipotek altına almak olmaz. İki yıl sonra elde avuçta hiçbir şey kalmayacak. Elimizdeki meralar bile elden gidecek.

“GİDEN ARSA GERİ GELMEZ”

Taşınmazların satışı ya da devri fark etmez. Arasında kelime farkı dışında fark yok. Giden arsa geri gelmez. Elinden ve kullanımından çıkacak olan arsa için bakanlık kira isteyecek. Belediyeye gidip sorununu çözen vatandaş Ankara yollarını aşındırsa da sonuç alamayacak uzun süre boyunca. Muhatap bulmakta zorluk çekilecek”

“KİMSE MUHATAP BULAMAYACAK”

CHP İlçe Başkanı Aykut Süt de taşınmazların tasarrufunun belediyede olduğunu, vatandaşın hakkını belediyeye giderek arayabileceğini söyledi ve “Yarın arsa devredildiğinde Vergi Dairesi’nin kapısını çalamazsınız. Bakanlığa gidemezsiniz. Karşınızda muhatap bulamazsınız. Top bizden çıksın, köylü ne yaparsa yapsın demek olmaz. Bunun hesabını vatandaş sormalı” dedi.

“KÖYLÜNÜN SONU BÖYLE OLACAK”

Karasu Muhtarlar Derneği Başkanı Türker Tetik, Karasu Belediyesi’nin geride kalan 4 yıllık süre içerisinde toplam 4 defa muhtarlarla toplantı yapmadığını ve bir kopukluk olduğunu söyledi.

“Hendek Belediyesi, ayda bir kez muhtarlarla toplanarak görüş alışverişi yapıyor” diyen Tetik, “Erenler’in Çaykışla Mahallesi’nde köy tüzel kişiliğine ait arazi üzerindeki işletmeyi 700 lira aylık kirayla işleten esnaf, buraların ihaleyle yabancı kişilere verilmesiyle yıllık 18 bin lira kira ödemek zorunda kaldı. Şimdi o esnaf, fabrikada işe girmek zorunda kaldı. Herkesin mahallesinde aynı durum var ve sonu da böyle olacak” diye konuştu.