Ana Sayfa Yurt 29 Ekim 2021

BURHANİYE’DE CUMHURİYET COŞKUSU, TÜRKÜ AKBAYRAM KONSERİ İLE BAŞLADI

Burhaniye’de Cumhuriyet Bayramı kutlama etkinlikleri, 28 Ekim akşamı Burhaniye Belediyesinin organize ettiği Türkü Akbayram konseri ile başladı.

Gündüz Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı’na çelenk koyma töreninin ardından akşam, Burhaniye Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilen Türkü Akbayram konserinde soğuk havaya rağmen yüzlerce Burhaniyeli meydanda toplandı. Konser alanında Zabıta Müdürlüğü’nce bayrak dağıtımı yapıldı, özgürlük şarkıları hep bir ağızdan söylendi.

Sanatçı Türkü Akbayram, Atatürk’ün sevdiği türküleri ve sevilen şarkıları, güçlü sesiyle yorumladı. 

Burhaniye Belediye Başkanı Ali Kemal Deveciler,  “Cumhuriyet 98 yıl önce Atatürk ve silah arkadaşları tarafından yakılan bir meşaledir, Cumhuriyet aydınlığın gerçek yüzüdür, Cumhuriyet kimsesizlerin kimsesidir; Cumhuriyet Sütçü İmamların, Hasan Tahsinlerin, Ali Çetinkayalar’ın sesidir. Biz bu esere canımız kanımız pahasına sahip çıkacağız, ilelebet savunacağız” diyerek Türkü Akbayram’a teşekkür plaketi ve çiçek takdim etti.

Konserin sonunda babası Edip Akbayram’ın geleneğini devam ettiren Türkü Akbayram, “Dostluk için, barış için, kardeşlik için bu topraklarda yaşamış Sabahattin Ali’nin sözleriyle aldırma gönül” diyerek, “Aldırma gönül” şarkısıyla konserini sonlandırdı.