Ana Sayfa Gündem 29 Ekim 2021

BAŞKENT’TE ‘CUMHURİYET’ COŞKUSU

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet Bayramı’nı Başkent’in dört bir yanında düzenlediği etkinliklerle kutladı. Devlet erkanı ile birlikte Anıtkabir’i ziyaret eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Yaşımız hep genç, başımız daima dik. Mustafa Kemal Atatürk ve Milli Mücadele kahramanlarına Cumhuriyet’in Ankara’sından selam olsun” dedi. Ceylan Ertem ve Kuvayi Milliye Destanı Oratoryosu konseri ile başlayan kutlama etkinlikleri, kentin birçok noktasında bando gruplarının çaldığı Cumhuriyet marşları ile renklendi.

Cumhuriyet’in ilanının 98. yılı, Ankara’da çeşitli etkinliklerle kutlandı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Başkent’in cadde ve bulvarlarını Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle donatan ve birçok etkinliğe ev sahipliği yapan Büyükşehir Belediyesi, kentin birçok noktasındaki billboardlara kutlama mesajları astı. Cumhuriyet marşları gün boyu Ankara Metrosu ve otobüslerde çalınırken EGO’ya ait toplu taşıma araçları da 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda ücretsiz olarak hizmet verdi.

MANSUR YAVAŞ’TAN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI

Cumhuriyet Bayramı törenleri kapsamında devlet erkanı ile Anıtkabir’i ziyaret eden Mansur Yavaş, Cumhuriyet’in 98. Yıldönümünü, sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı videolu paylaşımla kutladı. Yavaş mesajında şunları söyledi:

“98 yıl evvel Ankara’da açtığın bağımsızlık yolundan bugün ilk günkü heyecanla yürüyoruz. Yaşımız hep genç, başımız daima dik. Mustafa Kemal Atatürk ve Milli Mücadele kahramanlarına Cumhuriyet’in Ankara’sından selam olsun. 98 yıldır değeri giderek artan bu armağanı korumaya ve daima ileri taşımaya devam edeceğiz. Yaşasın Cumhuriyet.”

KUTLAMALAR CEYLAN ERTEM VE KUVAYİ MİLLİYE DESTANI ORATORYOSU KONSERİ İLE BAŞLADI

Cumhuriyet Haftası etkinliklerine 2 konserle başlayan Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal işler Daire Başkanlığı, Arcadium AVM arkasında bulunan alanda Ceylan Ertem konseri ile Gençlik Parkı’nda düzenlediği Kuvayi Milliye Destanı Oratoryosu’nu Başkentlilerle buluşturdu.

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Ali Bozkurt, Başkentlileri yaz boyunca ünlü sanatçılarla buluşturduklarının altını çizerek, “Sezonun son açık hava konserlerini de 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı münasebetiyle gerçekleştiriyoruz. Cumhuriyet’in 98’inci kuruluş yıldönümünü kutluyoruz. Bu çerçevede 3 gün boyunca birbirini tamamlayan etkinliklerimiz olacak. Ankaralılara ve tüm Türkiye’ye kutlu olsun. Cumhuriyet’imiz sonsuza dek yaşasın” dedi.

“NE HARİKA BİR BAŞKAN SEÇTİNİZ”

Ankara’da sahne almaktan mutluluk duyduğunu vurgulayan sanatçı Ceylan Ertem, konseri izleyen Başkentlilere, Mansur Yavaş’ı kastederek “Ne harika bir başkan seçtiniz” diye seslendi. Ertem, “Çok mutluyuz. Bugün özel günlerin en özeli. Hepimizin özgürlüğü için bir devrim niteliğinde olan Cumhuriyet çok önemli. Aşık olduğumuz Atatürk’e sevgi, saygı ve dualarımızı göndererek onu bir kez daha anıyoruz. Sayın Yavaş, örnek bir belediye başkanı. Burada olduğumuz için çok gururluyuz” diye konuştu.

Ceylan Ertem’in konseriyle Cumhuriyet Bayramı coşkusunu yaşayan 7’den 70’e Başkentliler ise düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi:

Server Hakkı: “Ne mutlu bize, böyle bir başkana sahibiz. Böyle güzel etkinlikleri buraya bizim için getiriyor. Bu anlamlı günü biz de dolu dolu yaşıyoruz. Cumhuriyet’imize sahip çıkalım. Bu vatan bize kolay teslim edilmedi.”

Burak Ünal: “Çok sevinçliyiz. Konser çok güzel. Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederiz.”

Elanur Temiz: “Üniversiteyi Ankara’da okuduğum için çok mutluyum. Çok fazla etkinlik ve konser oluyor.”

Duygu Arpacı: “Konserin Cumhuriyet Bayramı’na da denk gelmesi çok güzel oldu, çok mutluyum.”

Ferhan Usta: “Öncelikle Atatürk’ü saygıyla anıyorum. Bir kadın olarak tek başına buraya gelip konser izleyebiliyorsam bu Mustafa Kemal Atatürk sayesindedir. Bunu tüm dünya kadınlarından önce Türk kadınının idrak etmesi gerekir.”

Gençlik Parkı Büyük Sahne’de Şair Nazım Hikmet’in ünlü Kuvayi Milliye Destanı, Şef Kemal Günüç yönetimindeki Kent Orkestrası ile Nihan İnan Özbayrak ve Yunus Emre Özorhan tarafından seslendirildi. İzleyiciler duygu dolu anlar yaşarken 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın Kuvayi Milliye Destanı gibi anlamlı bir eserle kutlanmasından duydukları memnuniyeti şu sözlerle paylaştılar:

Rahşan Önal: “Mansur başkanımız geldikten sonra Ankara’da kültürel aktiviteler çok arttı. Bunun için çok mutluyuz.”

Adem Kara: “Kahramanmaraş’tan üniversite okumak için Ankara’ya geldim. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nı büyük bir coşkuyla kutluyoruz.”

Nesibe Durmaz: “Mansur başkanımızın milli bayramlarda yapmış olduğu bu etkinlikler hepimize çok mutluluk veriyor ve bu özel günler artık çok daha şanına yakışır şekilde kutlanıyor.”

Orhan Uğurlu: “Cumhuriyet Bayramı’nı uzun süredir doya doya kutlayamıyorduk. Mansur başkan bu konserlerle özel günlere anlam katıyor. Ankaralılar olarak teşekkür ediyoruz.”

AŞTİ’DE FLASH MOB SÜRPRİZİ

Büyükşehir Belediyesi BUGSAŞ tarafından Ankara Şehirler Arası Otobüs Terminali’nde (AŞTİ) de sürpriz bir Flash mob etkinliği düzenlendi.

Her gün on binlerce yolcunun kullandığı AŞTİ’de, Ankara Sanat Merkezi’ne bağlı profesyonel ve amatör sanatçılar tarafından seslendirilen Ankara Marşları ve türküleri yankılandı.

BUGSAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Cumhuriyet Bayramı’na özel hazırladıkları Flash mob gösterisine ilişkin olarak, “Burası bizim modern kervansarayımız. AŞTİ’yi yeniliyoruz ve bunu da sanat ve kültürle yapıyoruz” dedi.

BAŞKENT’İN CADDE VE SOKAKLARINDA CUMHURİYET MARŞLARI ÇALINDI

Bando gruplarının kentin birçok noktasında çaldığı Cumhuriyet marşlarına eşlik eden Başkentliler, Mehteran Takımı ve FOMGET Halk Oyunları Topluluğu’nun gösterilerini de büyük ilgiyle izledi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 7 merkez ilçede düzenlediği bando etkinliklerini izleyen Başkentliler, duygu ve düşüncelerini şu sözlerle anlattılar:

Ceyda Demirel: “Aşırı heyecanlıyız. Şehir dışında okuyorum, şehir dışından 29 Ekim için geldik. Metro’da, sokaklarda, her yerde bir hareketlilik var. Bu nedenle aşırı mutluyum.”

Tuğçe Yurdakul: “Cumhuriyet’imizin 98. yılı olduğu için çok mutluyuz. Çok heyecanlıyız. Büyükşehir Belediyesi’ne düzenlediği etkinliklerden dolayı teşekkür ediyorum.”

Damla Ilgıt: “Çok duygusalım bugün. Bando grubunun marşlarından sonra daha da duygulandım. Çok güzeldi, çok beğendim, dinlemeye doyamadım.”

Melike Yar: “Bir Ankaralı olarak bu Cumhuriyet coşkusunu bu kadar heyecanlı ve güzel bir şekilde yaşamak gerçekten çok güzel hissettiriyor. Gençler olarak gurur duyuyoruz, tam bir Cumhuriyet Başkenti oldu bence Ankara. Kutlamalarımız artık Ankara’ya yaraşır şekilde yapılıyor. Mansur başkana sevgilerimizi gönderiyoruz gençler olarak.”

Öte yandan, Zafer Çarşısı Sanat Galerisi’nde ‘Cumhuriyetin Zaferi Sergisi’ne ev sahipliği yapan Büyükşehir Belediyesi, Başkentlileri Gençlik Parkı’nda ‘Gazapizm’ konseri ve ‘Figen Genç ve Kent Orkestrası Cumhuriyet Tangoları’ ile buluşturdu.