Ana Sayfa Gündem 28 Ekim 2021

MAHKEME ÖNERGE HABERİNE ERİŞİMİ ENGELLEDİ. CHP’Lİ BAKAN’DAN TBMM BAŞKANI ŞENTOP’A: “YARGI, YASAMA ÇALIŞMALARINA SANSÜR TEŞEBBÜSÜNDE BULUNMUŞTUR!”

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, ROKETSAN’ın personel hizmetlerinin MASAK raporunda ‘FETÖ ile ilişkili’ olduğu kayıtlara geçen şirkete verilmesiyle ilgili haberlere getirilen erişim engeli kararına tepki gösterdi. Bakan, “Elmadağ Sulh Ceza Hakimliği verdiği bu kararla milletvekilinin denetim yetkisine müdahale etmiş, yasama çalışmalarına yönelik sansür teşebbüsünde bulunmuştur. Yasama dokunulmazlığının ihlalini de doğuran bu karar, kuvvetler ayrılığına da Anayasa’ya da aykırıdır” dedi.

Geçtiğimiz Eylül ayında Türkiye’nin kritik savunma kurumlarından ROKETSAN’ın personel ulaşım hizmetinin, MASAK raporunda “FETÖ ile ilişkili” olarak kayıtlara geçen ve 2017 yılında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün “terör örgütleri ile aidiyeti, iltisakı veya irtibatının bulunması nedeniyle” ihale dışı bıraktığı şirkete verildiği ortaya çıkmıştı.

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan konuyu Meclis gündemine taşımış, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi vermişti. Bakan’ın bu önergesi ANKA Haber Ajansı da dahil olmak üzere birçok basın kuruluşu tarafından haberleştirildi. 

Ancak ROKETSAN, konuyla ilgili internette yayınlanan haberlere erişimin engellenmesi ve içeriklerin çıkarılması talebiyle mahkemeye başvurdu. Elmadağ Sulh Ceza Hakimliği talebi, ‘kişilik hakkı ihlalinin gerçekleştiği’ gerekçesiyle istemi kabul ederek ANKA’nın haberi de dahil olmak üzere çok sayıda haber için erişim engeli getirdi. 

CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, erişim engeli kararına tepki gösterdi. Bu kez TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un yanıtlaması istemiyle yazılı soru önergesi veren CHP’li Bakan, “TBMM Başkanı olarak, yargının yasamaya müdahalesi olan bu kararla ilgili herhangi bir adım atacak mısınız?” diye sordu.

“YARGI ELİYLE YASAMAYA MÜDAHALEDİR!”

CHP’li Murat Bakan önergesinde, şunları belirtti:

“Bu karar, halkın haber alma ve basın özgürlüğüne doğrudan müdahale olmakla beraber aynı zamanda yargı eliyle yasamaya müdahaledir. Yasama tekniği açısından bir aykırılık olmadığından TBMM Başkanlığı’nca onaylanan yazılı soru önergesi muhatabı olan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yanıtlaması üzere iletilmiştir. Elmadağ Sulh Ceza Hakimliği verdiği bu kararla milletvekilinin denetim yetkisine müdahale etmiş, yasama çalışmalarına yönelik sansür teşebbüsünde bulunmuştur. Yasama dokunulmazlığının ihlalini de doğuran bu karar, kuvvetler ayrılığına da Anayasa’ya da aykırıdır.”