Ana Sayfa Gündem 28 Ekim 2021

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN: “AVRUPA’DA, AMERİKA’DA RAFLAR BOŞ”

Ankara Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Millet Bahçesi Açılış Töreni’nde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “İngiltere’de raflar boş. Avrupa’da boş. Amerika’da raflar boş. Elhamdülillah bizde bolluk, bereket yoluna devam ediyor. Fakat nankörlere ne anlatırsan anlat, anlamazlar” dedi. Vatandaşların günlük hayatta yaşadıkları her sıkıntının farkında olduğunu söyleyen Erdoğan, “Her siyasi engeli aşmanın, her ekonomik atağın önünü kesmenin, her saldırıyı savuşturmanın ülkemize ve milletimize bir maliyeti var. Biz, milletimizle birlikte bu kutlu yola her türlü bedeli ödemeyi göze alarak çıktık” diye konuştu.

Ankara Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Millet Bahçesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katıldığı törenle açıldı. Törende konuşan Erdoğan, açılışını yaptıkları bahçenin adını “Başkent Millet Bahçesi” olarak belirlediklerini, İstanbul Atatürk Havalimanı’na da bir millet bahçesi yapacaklarını söyledi.

“Geçtiğimiz günlerde yaptığımız bir anlaşmayla Dünya Bankası ve gelişmiş ülkeler vasıtasıyla Türkiye’ye kazandırdığımız 3 milyar 157 milyon dolarlık kaynağı da Yeşil İklim Dostu projeler için kullanacağız” diyen Erdoğan, özetle şöyle konuştu:

“BAŞKENT MİLLET BAHÇESİ, TOPLAMDA 700 BİN KİLOMETRELİK ALAN ÜZERİNE KURULDU”

“Cumhuriyet’imizin kuruluşunun 100. yılına erken bir armağan olarak gördüğümüz bu eser, Ankara’nın merkezine değer katacak, şehircilik kültürümüzü tabiat ve çevre anlayışımızı yaşatacak örnek bir projedir. Melike Hatun Camii’nden başlayıp Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ne kadar uzanacak dev bir projenin en önemli kısımlarından birini oluşturan Başkent Millet Bahçesi, toplamda 700 bin kilometrelik alan üzerinde kuruldu.

“İÇİNDE BİNLERCE KİTAP OLAN BİR MİLLET KIRAATHANESİ OLACAK”

Millet Bahçemizde, içinde binlerce kitap olan bir Millet Kıraathanesi olacak. Buraya gelen evlatlarımız, yeşillikler arasında, ağaçların ve çiçeklerin kokusu içinde, kuş sesleri eşliğinde ders çalışıp kitaplarını okuyabilecekler. Tohum merkezi, binicilik ve etkinlik çayırları, spor sahaları, oyun alanları, açık hava sineması, su gösteri havuzu ve bisiklet parkı gibi bölümler de Millet Bahçemizin içinde yer alıyor. Ayrıca yine bu bölgede, içinde 5 bin kişilik konferans salonu ile sergi alanlarının da olduğu çok amaçlı bir kültür merkezi bulunuyor. Cami, sanat atölyeleri, çayhane, kır lokantası, sağlık merkezi gibi alanlarla Ankaralılara, başkentlik unvanına yakışır bir eser kazandırdık. Altı duraklı tramvay hattı sayesinde vatandaşlarımız araçlarını park ettikten sonra Millet Bahçemizin içinde rahatça dolaşabilecekler. Özel günlerimizi ve bayram törenlerini de Millet Bahçesi’ndeki alanda inşallah hep birlikte gerçekleştireceğiz.

“YEŞİL KALKINMA HEDEFİMİZİN LOKOMOTİF ŞEHRİ DE ANKARA OLACAKTIR”

Açılış töreninin ardından dört gün boyunca burası konserler, söyleşiler, at binme, uçurtma, ok atma yarışmaları gibi bu tür etkinliklerle adeta bir festival alanına dönüşecektir. Ankara’daki vatandaşlarımızın tamamını havaların iyi gittiği şu günlerde Başkent Millet Bahçemizin keyfini çıkarmaya davet ediyorum. Cumhuriyet’imizin 100. yılında Ankara’yı dünya başkentleri arasında hak ettiği yere ulaştırmak için çok önemli yatırımlarla donatıyoruz. Burası artık sadece bir başkent değil, aynı zamanda Anadolu’nun ortasında kültür sanattan sanayiye kadar her alanda ülkemizin geleceğine istikamet veren çok yönlü bir merkezdir. İnşallah 2053 vizyonumuzun ilk ve en iddialı hedefi olarak belirlediğimiz Yeşil Kalkınma hedefimizin lokomotif şehri de Ankara olacaktır. Ankara’dan yükselen iklim dostu kalkınma güneşi, ülkemizin 81 vilayetini kuşatacaktır.

“404 MİLLET BAHÇEMİZİN 111’İNİ TAMAMLADIK”

Son seçimlerde ülkemizin 81 iline 81 milyon metrekare millet bahçesi kazandırma sözü vermiştik. Bu çerçevede şehirlerimizin yeşil dönüşümü için projelendirdiğimiz 66 metrekarelik alana sahip 404 millet bahçemizin 111’ini tamamlayarak vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Cumhuriyet’imizin 100. yılına geldiğimizde, söz verdiğimizden daha fazla millet bahçemizi ülkemize kazandırmış olacağız.

“TOPLAMDA 2,5 MİLYON KONUTUN DÖNÜŞÜMÜNÜ TAMAMLADIK”

Şehir kültürümüzün ve insanımızın hayat kalitesini yükseltmenin önemli bir unsuru olarak gördüğümüz kentsel dönüşüm çalışmalarına da hız veriyoruz. Bugüne kadar 81 ilimizde inşa ettiğimiz 1,1 milyon adet sosyal konutla beraber toplamda 2,5 milyon konutun dönüşümünü tamamladık. Dünyada başka bir örneği olmayan bu büyük hamle kapsamında yatırım değeri 200 milyar lira olan 300 bin dönüşüm konutumuzun inşası halen devam ediyor. Ankara’da da 21 riskli ve 33 rezerv yapı alanında 91 bin konutun deprem dönüşüm çalışmaları ve dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik 12 bin 500 sosyal konutun inşası sürüyor.

“44 İLİMİZDE 79 TARİHİ MEYDANIMIZI YENİDEN DÜZENLİYORUZ”

44 ilimizdeki 79 tarihi meydanımızı yeniden düzenliyoruz. Bunlar arasında özellikle Ankara Hergele Meydanı, Konya Mevlana Meydanı, Erzurum Hacı Cuma Bölgesi, Afyonkarahisar Mısri ve İmaret Camisi, Kayseri Kaleiçi Mevki, Yozgat Merkez Çapanoğlu Cami, Kastamonu Merkez Nasrullah Cami, Niğde Merkez Kale; Muş, Bursa, Kütahya ve Sinop yenileme projeleri de var. Özellikle eski Ankara adı ile andığımız Altındağ’da tarihe ve kültüre önem verdiğimiz, ön plana çıkaran çok önemli yenileme projelerini hayata geçiriyoruz. Bunun için Ankara Kalesi’nden başlayıp eski belediye binasının bulunduğu yere kadar uzanan kapsamlı bir plan hazırladık. Hamam arkası bölgesindeki konakların restorasyon çalışmaları da devam ediyor. Ankara’nın tarihini, kültürünü ve medeniyet değerlerini yeniden gün yüzüne çıkartan bu projeleri Atatürk Orman Çiftliği’nden buraya kadar uzanan bir millet bahçesi zinciri ile tamamlamayı hedefliyoruz. Böylece Başkent’imizin merkezini kilometrelerce uzunluktaki bir kültür, tarih ve tabiat koridoruyla kuşatmış olacağız. ‘Durmak Yok Yola Devam’ sözünü boşuna söylemiyoruz.

“3 MİLYAR 157 MİLYON DOLARLIK KAYNAĞI DA YEŞİL İKLİM DOSTU PROJELER İÇİN KULLANACAĞIZ”

Yarın, İstanbul’da Beyoğlu Kültür Yolu projemizin en önemli eserlerinden biri olan Yeni Atatürk Kültür Merkezi’nin açılışını yapacağız. Sadece ülkemizin değil, dünyanın en önemli kültür merkezi olacak bu eserin de şimdiden İstanbul’umuza hayırlı olmasını diliyorum. Bu vesileyle bir de müjde vermek istiyorum. İstanbul Atatürk Havalimanı’nda da Cumhuriyet’imizin 100. yılına yakışır bir millet bahçesi kuruyoruz. Bu yılın sonunda ihalesini yapacağımız bu millet bahçemizin hem ülkemizin hem İstanbul’un şanına yakışır bir eser olacağına inanıyorum. Geçtiğimiz günlerde yaptığımız bir anlaşmayla Dünya Bankası ve gelişmiş ülkeler vasıtasıyla Türkiye’ye kazandırdığımız 3 milyar 157 milyon dolarlık kaynağı da Yeşil İklim Dostu projeler için kullanacağız.

“19 YILA, CUMHURİYET TARİHİNİN TAMAMINDA YAPILANLARIN 5 KATI, 10 KATI ESER VE HİZMET SIĞDIRDIK”

Geçtiğimiz 19 yılda, ülkemizi her karış toprağıyla geliştirmek ve güzelleştirmek için gece gündüz çalıştık. Bu döneme, Cumhuriyet tarihinin tamamında yapılanların 5 katı, 10 katı eser ve hizmeti sığdırmayı başardık. Demokrasi ve kalkınma yolunda attığımız her adım, ülke olarak bizi biraz daha güçlendirdi, milletimizin refahını biraz daha artırdı. Türkiye, iç ve dış vesayetin zincirinden kurtulup kendi rotasını belirledikçe, milli iradenin üstünlüğünü kökleştirdikçe, imkanlarını genişlettikçe önümüze çıkartılan engellerin çapı büyümeye, şıklığı artmaya başladı. Ama unuttukları bir şey vardı. Türkiye, istedikleri gibi itip kakabilecekleri, istikamet çizebilecekleri, parmak sallayabilecekleri; siyasi istikrarsızlık, ekonomik kriz, sosyal çatışma çıkartabilecekleri eski Türkiye değildi.

“AVRUPA’DA, AMERİKA’DA RAFLAR BOŞ. ELHAMDÜLİLLAH BİZDE BOLLUK BEREKET”

Özellikle şu anda ana muhalefet ve beraberinde oldukları, bir şeyi unutuyorlar. Biz, Cumhur İttifakı olarak emin adımlarla yarınlara yürüyoruz. Şu anda Avrupa’ya bakalım; İngiltere’de raflar boş. Avrupa’da boş. Amerika’da raflar boş. Elhamdülillah bizde bolluk, bereket yoluna devam ediyor. Fakat nankörlere ne anlatırsan anlat, anlamazlar. Gözleri var görmez, kulakları var duymaz, dili var hakkı söylemez. Onun için biz, Cumhur İttifakı olarak emin adımlarla yolumuza devam ediyoruz. Ülke olarak, Milli Mücadele’den sonra en büyük ve kritik atılımımızı başarıya ulaştırmamıza çok az kaldı. Önümüze kurulan tuzakları birer birer bozarak nasıl bugünlere geldiysek içeride ve dışarıda sergilenen siyasi oyunları da inşallah milletimizle birlikte boşa çıkartacağız. Her zaman olduğu gibi söylüyorum; başaramayacaksınız, başaramayacaksınız, başaramayacaksınız.

“BİZ, MİLLETİMİZLE BİRLİKTE BU KUTLU YOLA HER TÜRLÜ BEDELİ ÖDEMEYİ GÖZE ALARAK ÇIKTIK”

Terör örgütlerini devreye soktular, olmadı. Milletimizi birbirine düşürmek istediler, olmadı. Darbe denediler, olmadı. Ekonomimizi yerle yeksan etmek istediler, yine olmadı. Şimdi 2023 öncesi son kozlarını sahaya sürdüler, ülkemize karşı yükselen çirkin seslerin içerideki bazı kesimler eliyle çıkartılan kuru gürültünün sebebi işte budur. Sadece hukuk ve ahlak değil, aynı zamanda akıl ve mantık dışı çıkışlarla ülkemizin dikkatini dağıtmaya, milletimizin önünü kapatmaya çalışıyorlar. Elbette bu süreçte hep birlikte bedel de ödüyoruz, sıkıntılar da çekiyoruz. Her siyasi engeli aşmanın, her ekonomik atağın önünü kesmenin, her saldırıyı savuşturmanın ülkemize ve milletimize bir maliyeti var. Biz, milletimizle birlikte bu kutlu yola her türlü bedeli ödemeyi göze alarak çıktık. Nasıl terörle mücadelede, darbe girişimlerinde şehitler ve gaziler verme pahasına istiklalimize sahip çıktıysak, bu süreçte de sabrederek yolumuza devam edeceğiz. İnsanlarımızın günlük hayatında yaşadığı her sıkıntının, her sorunun, üzerlerine binen her yükün farkındayız. Ama emin olun, az kaldı. Birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi güçlü tutarak biraz daha yol aldığımızda, bizi bekleyen aydınlık geleceğe hep birlikte kavuşacağız. Hiçbir bedelin onurumuzdan, haysiyetimizden, evlatlarımıza bırakacağımız büyük ve güçlü Türkiye mirasından daha önemli olmadığı inancıyla bu mücadeleyi azimle sürdüreceğiz. Allah’ın izniyle 2023 imtihanını da başarıyla geride bıraktığımızda artık Türkiye’yi durdurabilecek hiçbir fani güç, hiçbir engel tanımıyoruz.”

İlginizi çekebilir

BDDK’DAN AÇIKLAMA

BDDK’DAN AÇIKLAMA