Ana Sayfa Gündem 27 Ekim 2021

TARIM VE ORMAN BAKANI PAKDEMİRLİ: “BAKANLIKTA GÖREV YAPAN ZİRAAT MÜHENDİSİ SAYISI 16 BİN 546”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine verdiği yanıtta; Bakanlıkta 16 bin 546 ziraat mühendisinin, 9 bin 249 veteriner hekimin görev yaptığını bildirdi. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, görevli veteriner ve ziraat mühendisi sayısı ile ilgili olarak Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle soru önergesi vermişti. Pakdemirli, Gürer’in soru önergesine şu yanıtı verdi:

“Bakanlığımız merkez ve taşra birimlerinde görev yapan ziraat mühendisi sayısı 16 bin 546, veteriner hekim sayısı 9 bin 249 kişidir. 81 il ve 922 İlçenin tamamında ziraat mühendisi ve veteriner hekim unvanında personel görev yapmaktadır.”

Bakan Pakdemirli, 2021 yılı personel alımlarının, Bakanlıklarına açıktan atama kontenjanı ve sözleşmeli pozisyonu verilmesi halinde planlanabileceğini de belirtti. Gürer, Pakdemirli’nin yanıtını şöyle değerlendirdi:

“CHP iktidarında tüm köy ve kasabalara mutlaka veteriner hekim ve ziraat mühendisi atanacaktır. Halen eğitimini tamamlayıp diploması almış, atama bekleyen yüzlerce ziraat mühendisi ve veteriner var. Bir an önce kamuda ziraat mühendisi ve veteriner alımı yapılmasını, Bakanlık birimlerinde büro elemanı değil tarım alanlarında çiftçi, besici, üretici ile mühendis ve veterinerlerin bir arada çalışması gerekmektedir.”