Ana Sayfa Yurt 27 Ekim 2021

NİLÜFER BELEDİYESİ’NCE VERİLEN MEHMET H. DOĞAN ÖDÜLÜ’NÜN BU YILKİ SAHİBİ BELLİ OLDU

Nilüfer Belediyesi’nin Türkçede yayımlanmış şiir eleştirilerinin önemine dikkat çekmek ve Türk şiirine katkı sunmak amacıyla her yıl verdiği Mehmet H. Doğan Ödülü, bu yıl Gökhan Tunç ‘a verildi. Ödülünü Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’den alan Gökhan Tunç, “Bu ödül benim için çok değerli, çünkü eleştiriyi Mehmet H. Doğan’dan öğrendim” dedi.

Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü’nün bu yıl 5. kez düzenlediği Mehmet H. Doğan Ödülü, sahibini buldu. Türkçe’de yayımlanmış şiir eleştirilerinin önemine dikkat çekmek ve Türk şiirine katkı sunmak amacıyla düzenlenen yarışmada ödüle, Gökhan Tunç’un  “Şiir ve Bellek” adlı çalışması layıkgörüldü. Tunç’a ödülü, düzenlenen törenle verildi.

Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem’in de katıldığı ödül töreni, Nâzım Hikmet Kültürevi’nde gerçekleşti. Gökhan Tunç’a ödülünü veren Başkan Turgay Erdem, başarısından dolayı Tunç’u kutladı.

Ödül töreninin ardından Gökhan Tunç’un da katılımıyla bir söyleşi düzenlendi. Söyleşiyi, yazar Metin Celal yönetti.

Ödüle değer görülmekten dolayı çok mutlu olduğunu belirten Tunç, “Bu ödül çok değerli benim için. Çünkü ben eleştiriyi ondan öğrendim. Onu çok gözlemledim ve yıllar sonra adına yönelik bir ödül almak çok mutluluk veriyor. Şiir üzerine çalışmalarımı yoğunlaştırdım. Şiiri ve edebiyatı disiplinler arası bir bakışa tabi tutmaya çalışıyorum. Bellek üzerine derinleşen araştırmalarım oldu. Bellek konusunun bilimde, felsefede çok önemli sorun olduğunu gördüm. Şairlerin temel malzemesi geçmişi, anılarıdır.  Bu belleği nasıl muhafaza ettikleri benim temel alanımı oluşturuyor. Modern araştırmalar ortaya koyar ki, güçlü belleğe sahip olmak değil, hayal gücüne sahip olmak daha önemli” dedi.

Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü’nün verdiği Mehmet H. Doğan Ödülü’nün 2022 yılından itibaren yalnızca kitaplara değil, şiir eleştirisine katkı sunan makalelere de verilmesi kararlaştırıldı.