Ana Sayfa Yurt 27 Ekim 2021

MURATPAŞA SAKİNLERİ “ÇEVRECİ KARTTAN” EYLÜL AYINDA 143 BİN LİRA KAZANDI

Muratpaşa Belediyesi  Çevreci Komşu Kart’ı uygulamaya geçirdi. Cam, plastik ve metalden oluşan nitelikli atıklar, kart ile biriktirilebiliyor. İlçe sakinleri, eylül ayında 143 bin lira kazandı. Nisan 2016’da uygulamaya geçen projeyle Muratpaşa’da yaşayan vatandaşlar kartlarına 5.5 milyon liranın üzerinde para yükledi. 

Muratpaşa Belediyesi’nin geri dönüşüm projesi Çevreci Komşu Kart, nisan 2016’da pilot mahallelerde uygulamaya alındı. “Atma, biriktir, kazanalım” sloganıyla hayata geçirilen projeyle, cam, kağıt, plastik ve metalden oluşan nitelikli atıkları evinde ayrıştıran ve belirli gün ve saatte kapasının önünden geçen Çevreci Komşu Kart ekiplerine teslim eden ilçe sakinleri, lira karşılığı puan kazanmaya başladı.

Pilot mahallelerde sağlanan başarının ardından tüm ilçede uygulanmaya başlayan projeyle Muratpaşalılar, Nisan 2016’dan bu yılın eylül ayı sonuna kadar geçen sürede 5 milyon 887 bin lira kazandı. Aynı dönemde, ev ev toplanan atık miktarı ise 17 milyon 501 bin kilogram oldu. Sadece eylül ayında evlerden toplanan 263 bin 631 kilogram atık karşılığında kartlara 143 bin 34 lira yüklendi.

Muratpaşa Belediyesi, projeyle ev ekonomisi için maddi kaynak yaratırken Çevreci Komşu Kart, bu yıl “para kart” özelliği de kazandı. Kredi kartı pos cihazı olan her yerde kullanılabilen kartlarla Muratpaşalılar, ister markette ister online alışverişte ödemelerini Çevreci Komşu Kartla yapabiliyor. 

Çevreci Komşu Kart’ın yeni anlaşmasıyla, üye işyerlerinden yapılacak alışverişlerde yüzde 30’a varan indirim sağlanıyor.