Ana Sayfa Yurt 27 Ekim 2021

KADIN YAZARLAR ÇANKAYALILAR’LA BULUŞTU

Çankaya Belediyesi’nin kadın yazarları okurlarıyla buluşturduğu “Kadın Yazarlar Haftası”nın 5’incisi, 26 Ekim’de Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Etkinlikte, Pınar İlkiz, Aysun Kara, Eda Çakmak, Hande Aydın ve Ayşe Başak Kaban eser ve söyleşileriyle yer aldı. İki oturumda gerçekleşen etkinliğe, başta Başkentli akademisyenler olmak üzere Çankayalılar yoğun ilgi gösterdi.

“Kadın Hikayeleri Yazmak” başlıklı ilk oturumda yazar Pınar İlkiz, son kitabı “Hakikaten Sevin Okyay Anlatıyor”u tanıttı. Sevilay Çelenk’in moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşide İlkiz, yazar, çevirmen, eleştirmen ve yapımcı Sevin Okyay’ın anılarını aktardığı kitabıyla birlikte kadın öyküleri yazmanın değerini ve önemini anlattı.

“Dünyaya Yazmak: Bir Pencere Yeter Bana” başlıklı ikinci oturumda ise yazarlar Aysun Kara, Eda Çakmak, Hande Aydın ve Ayşe Başak Kaban, küresel çapta kadın öykülerini değerlendirdi.

“KADININ VE KİTABIN GÜCÜNÜ ÖĞRENMELİYİZ”

Kadınların ekonomik-sosyal yaşamdan eşit bir şekilde yararlanmaları, sanattaki varlıklarını artırmaları için her alanda kadına hizmette pozitif ayrımcılık yaptıklarını belirten Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Belediyemizde ve ilçemizde fark oluşturacak çalışmalar için sivil toplum kuruluşları ve üniversitelerle iş birliği içindeyiz. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için mücadele ediyoruz” dedi.

Kitabın ve kadının bir arada olmasının önemine de değinen Taşdelen, “Kadının gücünü de kitabın gücünü de öğrenmesi gereken bir toplumuz. Bu nedenledir ki kadın yazarlar bizler için kıymetlidir” diye konuştu.

KİTAPLAR ARMAĞAN EDİLİYOR

Her yıl etkinliğe konuk olarak katılan kadın yazarların kitaplarının ücretsiz verildiği etkinlikte, bu yıl da birbirinden güzel beş kitap, Başkentliler’e armağan edildi. Etkinliği takip edemeyen Çankayalılar ise hediye kitaplarını 5 Kasım tarihine kadar Çankaya Belediyesi Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü’nden temin edebilecek.