Ana Sayfa Yurt 27 Ekim 2021

FERHAN ŞENSOY BODRUM’DA EVİNİN BULUNDUĞU SOKAKTA YAŞATILIYOR

Bodrum Belediyesi, Ortaoyuncular Tiyatro Topluluğu’nun kurucusu, tiyatrocu, yazar, şair Ferhan Şensoy’un anısını, sanatçının evinin bulunduğu sokakta bulunan Nevin Başara Parkı’na yerleştirdiği büstle yaşatacak.

Heykeltraş Esra Sağlık Şenalp’in eseri olan büstün açılışına, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Galatasaraylılar Derneği Başkanı Fidel Berber, Şensoy’un eşi oyuncu Elif Durdu, kızı Derya Şensoy ve oyuncu Tarık Papuççuoğlu da katıldı.

Şensoy ailesinin yaşadığı Geriş Mahallesi’ndeki Nevin Başara Parkı’na yerleştirilen büstün açılışı öncesinde konuşan Başkan Aras, Ferhan Şensoy gibi bir değerin Bodrum’da yaşadığı için duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Başkan Aras, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ferhan Şensoy’u ilelebet yaşatmak için buradayız. Büstü yapan Esra Hocama teşekkür ediyorum öncelikle. Bodrum’da tarih boyunca sanatın her dalından çok önemli isimleri hep yanıbaşımızda bulduk. Bu çok önemli, çünkü sanatın olduğu yerde barış vardır, kardeşlik vardır, demokrasi vardır. ‘İnsan bir güzelliğin farkına varamıyorsa, o güzelliği hak etmiyor demektir’ demiş Ferhan Şensoy. Bodrum’u seçtiği için Ferhan Şensoy’a teşekkür ederim. Geriş çok önemli bir yer. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bir yer. Demek ki  o da bu topraklardan ilham aldı. Yaşamak için burayı seçti. Ferhan Şensoy gibi bir değerin etkinliğinde burada ailesiyle, sevenleriyle bir arada olmak çok önemli, çok duygusal anlar yaşıyorum ben de. Elif Hanım’a ve Derya Şensoy’a çok teşekkür ederim davetimizi kabul ettiler ve bu etkinlikte bizimle beraber yer aldılar. Hepinize geldiğiniz için ve Ferhan Şensoy’u sevdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.”

Emeği geçenlere teşekkür eden Derya Şensoy ise “Ben buraya ilk geldiğimde 31 sene önce bebektim. Burada büyüdüm, ilk arkadaşlarımı burada edindim, bisiklete burada binmeyi öğrendim, yüzmeyi burada öğrendim. Geriş’te çok fazla anım var. Bizim için Geriş’e gelmek babamın tatili demekti. Babamın tatili demek onunla vakit geçirebilmek demekti, çünkü turneler bitmiş, sezon kapanmış ve Geriş’e geliyorduk. Babam burayı çok seviyordu. Son zamanlarında da buraya gelmek istiyordu maalesef mümkün olmadı ama bu büstün burada olması o kadar anlamlı ki emeği geçenlere teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Duygusal anların yaşadığı açılış etkinliği, helva dağıtımıyla sona erdi.