Ana Sayfa Yurt 27 Ekim 2021

BURDUR’DA ÖLDÜRÜLEN GİZEM CANBULUT’UN AİLESİ: “ADALET İSTİYORUZ”

MUHAMMET FATİH BAŞCI

Burdur’un Bucak ilçesinde, 17 Mart 2021 günü parkta tartıştığı eski kız arkadaşı Gizem Canbulut’u (17) öldürdüğü gerekçesiyle hakkında ağırlaştırılmış ömür boyu hapis istemiyle dava açılan Eren Yıldız’ın (19) yargılanmasına devam edildi. Duruşmada ifade veren sanık Eren Yıldız, Gizem Canbulut’un ailesinden özür dileyerek pişman olduğunu belirtti. Yıldız, “Ocaklarına böyle bir ateş düşürmek istemezdim” dedi. Canbulut Ailesi ise “Adalet istiyoruz” açıklaması yaptı.

Burdur Ağır Ceza Mahkemesi’nde dün görülen ikinci duruşmaya, Burdur E Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Eren Yıldız, Sesli ve Görüntülü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Duruşmada Gizem Canbulut’un yakınları da hazır bulundu.

“OCAKLARINA BÖYLE BİR ATEŞ DÜŞÜRMEK İSTEMEZDİM”

Duruşmada ifade veren sanık Eren Yıldız, Gizem Canbulut’un ailesinden özür dileyerek pişman olduğunu belirtti. Yıldız, “Ocaklarına böyle bir ateş düşürmek istemezdim” diye konuştu.

Mahkeme heyeti, tanıkları dinledikten sonra Eren Yıldız’ın tutukluluk halinin devamına karar vererek davayı 11 Ocak 2022 tarihine erteledi.

Duruşma sonrası bir açıklama yapan Canbulut Ailesi’nin avukatı Elif Kübra Türkcan, “Her şeyden önce bir kadın, bir çocuk öldü. Bunu geçen celsede de söylemiştik zaten. Bugün 2. duruşma görüldü. Tutukluluk hali devam ediyor ama kamu vicdanından ziyade ölen çocuğun ailesinin vicdanı rahatlatılması için üst sınırdan bir ceza bekliyoruz. Beklentimiz yüksek. Umarız her şey umduğumuz gibi devam eder ve cezayı hak ettiği gibi alır. Çünkü her şeyden önce bir çocuk vefat etti. Bunun acısı toplumda bir şekilde unutulur, kamuda unutulur ama bu insanların yüreğindeki ateş sönmeyecek. Tutukluluğunun devamı hükmedildi. Biz de bu şekilde devamını diliyoruz” dedi.

Gizem Canbulut’un babası Hasan Canbulut ise “Eğer adam suçsuz yere küçük bir çocuğu öldürerek içeriye girip ve ona, çıkacak kadar ceza veriliyorsa niye ben suç işlemeyeyim ki? Niye ben ceza almayayım ki? Ben de bir insanım, ben de bir yarayım, rahat rahat işlerim cezayı. Benim düşüncem, yolun sonu görünüyor demektir. Yani içeriye girmenin kolay olduğu var ve yolun sonu görünüyor demektir. Eğer o ağır cezayı alırsa ki içim rahatlamış olur” diye konuştu.

“ADALET İSTİYORUZ”

Gizem Canbulut’un ağabeyi İbrahim Canbulut da “7 aydır mezarlığa gidip geliyorum ama bir türlü kardeşim yanıma gelmiyor. Böyle bir şey olsun hiç istemezdim. Adalet yerini bulsun. En ağır cezayı istiyoruz” dedi.

Gizem Canbulut’un ablası Ayşana Pişgin ise “Adalet yerini bulsun. Kardeşim gibi başka Gizemler ölmesin” diye konuştu.

Gizem Canbulut’un küçük kardeşi Begüm Hanım Canbulut da “Adalet yerini bulsun istiyorum. Herkesin kızı var, herkesin kardeşi var. Bizim canımız yandı, sadece adalet istiyoruz” dedi.

Canbulut Ailesi’ni, duruşma sırasında CHP Burdur Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer de yalnız bırakmadı. Zinet Gezer, “Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak bu cinayetlerin karşısındayız. En ağır cezanın alınmasını istiyoruz” diye konuştu.

 

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ:
* Adliye dış görünüş
* Gizem Canbulut’un ailesinin avukatı Elif Kübra Türkcan konuşması
* Gizem Canbulut’un babası Hasan Canbulut konuşması
* Gizem Canbulut’un abisi İbrahim Canbulut konuşması
* Gizem Canbulut’un ablası Ayşana Pişgin konuşması
* Gizem Canbulut’un küçük kardeşi Begüm Hanım Canbulut konuşması
* CHP Burdur Kadın Kolları Başkanı Zinet Gezer konuşması
* Adliye dış görünüş